Minecraft Anne ve Babalar Tarafından Neden Bir Türlü Sevilemedi?

Minecraft Anne ve Babalar Tarafından Neden Bir Türlü Sevilemedi?

Minecraft, birkaç yıl içinde milyonlarca çocuğun favori oyunu oldu. Dünyanın birçok yerinde çocuklar Minecraft'la saatlerce oynuyorlar. Oyun okullara, sınıflara bile girdi. Ama ebeveynler oyunu yerden yere vuruluyor. Sebebi ne olabilir?Minecraft oynayan çocuklar, yaratılan tasarımlar arasında dolaşılabilen ve internet üzerinde diğer insanlar birlikte oynanabilen bir oyun olmasını çok beğeniyorlar. Çocuklar, ‘bazen karanlığın içinden canavarlar çıkıyor, sizi öldürmeye çalışıyorlar. Bu hoş değil. Ama Grand Theft Auto ya da Call of Duty ile kıyaslayınca, Minecraft çok daha masum, barışçıl ve sakıncasız bir oyun’ şeklinde konuşuyorlar. Biz bununla ilgili fikrimizi Minecraft Şiddet İçeren Bir Oyun Mudur? Hayır! dosya konumuzda durumu enine boyuna sizlerle paylaşmıştık. 

Hatırlarsanız, Microsoft Minecraft'ı Eylül'de 2.5 milyar dolara satın almıştı. Demek ki bu kadar para akıtmak için bir sakınca görmemişti. Peki, bu oyunu ‘tehlikeli’ kategorisine sokan şey ne olabilir? Bunun sebeplerinden biri, hatta en önemlisi ebeveynlerce çocukların oyuna bağımlı olmaları olarak gösteriliyor. Avrupa’da şu günlerde en çok şikayet edilen konu bu.

Londra'daki özel Nightingale Hastanesi'nde teknoloji bağımlılığı üzerine uzmanlaşan Dr Richard Graham, ciddi Minecraft bağımlısı çocukların üzerinde yoğunlaşmış. Dr. Graham oyunun ‘dış dünyayı daha yavaş, daha sönük ve daha az teşvik edici yapan hiper-gerçekliğinden’ dem vuruyor. Bunun çocuklar üzerinde dünyadan uzaklaşmak ve gerçekleri yadsımak gibi yan etkileri olabileceğini savunuyor.

Tamam, Minecraft’ın tasarımları çok özel ama çocukların bu sanal, düşük çözünürlüklü, bloklarla dolu evreni gerçek dünyaya tercih etmeleri normal mi? Ya da böyle bir şey olabilir mi? Minecraft meraklılarının bu soruya yanıtı hazır. Oyunun çok yaratıcı olduğunu ve çocukların tasarımlarına bakılması gerektiğini söylüyorlar. Yani eğer çocuklar bir şeyler yaratıyorsa sorun yok. Çünkü oyun zihinsel olarak yaratıcılığı besliyor. Amacı bu. Onlara değişik bir dünya yaratabilmenin sınırları olmadığını aşılıyor. Yine de ebeveynler çocukların bu oyunu oynamakla geçirecekleri zamanı okumaya harcamalarından yana oldukları gözlemleniyor.

Ama Minecraft durmak bilmeden popüler olmaya devam ediyor. Hatta Minecraft, Kuzey İrlanda'da Okullara Dağıtılacak! haberimizden de hatırlarsınız oyun Avrupa’da okullara da girmiş durumda. Eğitim uzmanları, oyunun geleneksel yollarla ulaşılamayan asosyal çocukların ilgisini çektiğini, oyun sayesinde iletişim kurabildiklerini söylüyor. Yani yaratıcılığı beslemesinin yanı sıra sosyal ve onarıcı bir tarafı da var. 

Minecraft Hakkındaki Fikirler

Minecraft Yasağı Sayesinde Alay Konusu Oluyoruz

YORUMLAR