Minecraft Çocukların Kodlama Öğrenmesini Sağlıyor

Minecraft Çocukların Kodlama Öğrenmesini Sağlıyor

Başta çocuklar olmak üzere milyonlarca oyuncuya sahip olan Minecraft, bildiğiniz üzere aylar öncesinde teknoloji ve yazılım devi Microsoft tarafından satın alındı. Oyunda değişiklikler olacak mı?, Microsoft neler yapacak diye beklerken, şirket oyunu açıkcası çok fazla ellemeyerek kurulu olan düzeni bozmadı. Fakat bu süre içerisinde çocukların sevdiği oyunu kullanarak yine onlar için faydalı bir projeye imza atarak Minecraft ile kodlama nasıl yapılır öğrenmelerini sağlamaya başladı.

Çocukların ve gençlerin programcılık kariyerinde ilerleyebilmesi ya da başlayabilmesi için gerekli adımları Minecraft oyunu ile gösteren Microsoft, böylelikle hem pek çok çocuğun dikkatini kodlamaya çekmeyi başaracak hem de Minecraft'ın reklamını bir güzel yapmış olacak.

Code.org için Microsoft tarafından hazırlanan eğitim setinde Minecraft dünyasını kodlar ile keşfederek normalde sağa sola basıp tıklayarak kırdığınız blokları, bu sefer kodlayarak kırmaya çabalıyorsunuz. Bir takım kod satırları oluşturarak yazdığınız kodların oyunda çalıştığını ve işe yaradığını görmek ise sanırım paha biçilemez olduğundan, pek çok çocuğun sırf bunun sayesinde kariyerini bir programcı olarak tasarlayabilmesi ya da hayal edebilmesi mümkün.

Çocukların yoğun ilgi duyduğu Minecraft'ı iyi anlamda ve güzel bir şekilde kullanan Microsoft bu hamlesi ile Dünyaya pek çok yeni programcı kazandıracaktır.

YORUMLAR