Minecraft: Dungeons Duyuruldu! 2019'da Çıkıyor

Minecracft dungeons duyuru

Minecraft serisinin yapımcısı Mojang, Minecon 2018 etkinliği sırasında beklenmedik bir açıklama yaparak, Minecraft: Dungeons ismini verdiği yeni oyununu duyurdu. Yapılan açıklamayla Minecraft: Dungeons için çıkış tarihi olarak 2019 yılı gösterildi.

Resmi duyurunun ardından yayına açılan resmi internet sitesinde Minecraft: Dungeons, yeni özelliklerle dolu bir macera oyunu olarak tanımlanırken, oyunun klasik dungeon crawler türünde ilham aldığı belirtildi. Minecraft: Dungeons için kimi yenilikler yapmayı düşündüklerini aktaran Mojang, yeni oyunun tek kişi oynanabileceği gibi takımlar oluşturularak, internet üzerinden de denenebileceğini belirtti. Yeni oyunla birlikte Minecraft’ın görsellerinde hatırı sayılır geliştirmeler yapılacağı dile getirilirken, oyunun artık klasikleşmiş blok yapısının değişmeyeceği vurgulandı.

Dungeon crawler nedir?

Macera ve aksiyon gibi bir oyun türü olan dungeon crawler, fantezi rol yapma türü içerisinde kendisine yer buluyor. Oyuncular bu tür yapımlarda, çeşitli labirentler ya da zindanlar (dungeons) arasında gezerek, çeşitli malzemeler topluyorlar ya da ganimetlere ulaşmaya çalışıyorlar.

Oldukça kolay bir yapısı olması ve kolayca uygulanabilir görünen tarzıyla bugüne kadar birçok farklı oyun stüdyosu tarafından uygulanan tür, Minecraft: Dungeons ile yeni bir tarz yakalamaya çalışacak.

Minecracft dungeons

Minecraft: Dungeons oynanışı

Klasik Minecraft elementlerini içermesi muhtemel görünen Minecraft: Dungeons, hemen yukarıda anlattığımız dungeon crawler türünün birçok özelliğini taşıyacak gibi görünüyor. Fantezi rol yapma türü içerisinde görünen Minecraft: Dungeons, buna uygun olarak büyücü, tank, savaşçı gibi karakter türleri içeriyor.

Oyuncular ilk etapta bu karakterlerden bir tanesini seçerek bir takım kuruyorlar ve kurdukları takımla birlikte ardı ardına çeşitli zindanlara gidiyorlar. Zindanların içindeyse onlarca farklı özellikte rakipler bulunuyor. İçi hınca hınç düşman dolu zindanları temizledikten sonraysa çeşitli ödüller ve kazanımlar elde edebiliyoruz.