Minecraft Yasağı Sayesinde Alay Konusu Oluyoruz

Minecraft Yasağı Sayesinde Alay Konusu Oluyoruz

Dünyanın en sevilen oyunlarından olan, bazı ülkelerde çocukların gelişimi için pedagoglarca önerilen Minecraft’ı yasaklama girişimi, Türkiye’yi alay konusu yaptı. Pek çok hatırı sayılır teknoloji ve oyun haber sitesi hükümetin bu kararını ‘komik’ buluyor.PCGamer, Kotaku, Gamespot gibi ünlü oyun inceleme siteleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Minecraft oyununa açtığı savaşı son derece gülünç bulduklarını ifade ettiler. Özellikle Kotaku Counter Strike, Point Blank, GTA 5 gibi oyunların yanında kedi gibi duran Minecraft oyununun hükümetimiz tarafından nasıl bu kadar vahşi bulunduğunu çok merak ettiğini yazıyor.

Türkiye’de özellikle çevrimiçi çok oyunculu pek çok savaş oyunu olduğunu ifade eden web siteleri, haberlerinde Türk Hükümeti’nin bir şeyden alınmış olabileceğini de yazıyorlar. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı rapora son derece alaycı bir yaklaşımla ‘orada bizim bilmediğimiz Minecraft uzmanları olmalı’  paragraflarıyla kısa sürede bir oyunu darağacına göndermenin mantığını da sorguluyorlar.

Öte yandan Türkiye bir çifte standartlar ülkesi olduğunu bilgisayar oyunları kategorisinde de göstererek ‘yasakçı zihniyet’ çıtasını biraz daha yükseltti. Daha önce YouTube, Twitter, Facebook gibi sosyal ağları yasaklayan Türkiye, bu konuda oldukça kabarık olan listesine bir satır daha eklemiş oldu. 

Oyun yapımcıları Türkiye'de 67 binden fazla yasaklı web sitesi olduğunu, 4chan, RichardDawkins.net, ve cinsel bilgiler içeren pek çok Wikipedia sayfasına ulaşımın olmadığına dikkat çekerek Türkiye'yi üçüncü dünya ülkesi zihniyetinden kurtulmak için sağ duyaya davet etti. 

Bakanlık MineCraft'a Savaş Açtı, Oyun Her An Yasaklanabilir

Bakanlık Minecraft'ı Aile İçi Şiddetten Dolayı Kara Listeye Alabilir

Minecraft Şiddet İçeren Bir Oyun Mudur? Hayır!

18 Milyon Kopyaya Ulaşan Minecraft Rekora Doymuyor

YORUMLAR