Mısır’da Milyonlarca Mumya Bulundu

Mısır’da Milyonlarca Mumya Bulundu

Keşifleri her zaman olay yaratan mumyalar ve piramitlerin esrarları hep ilgi çeken haberlerden olmuştur. Mısır’da yeni bulunan toplu mumya mezarı ise neredeyse 1 milyon mumya barındırıyor. Bilim adamları ve Mısır hükümeti şimdi ne yapacaklarını tartışıyorlar.

Son derece esrarengiz bir teknik olan mumyalama tekniği bilim adamlarınca yıllardır araştırılıyor ve yeni bulgular ortaya çıkıyor. Mısırda yeni keşfedilen dev bir toplu mezar tam 1 milyon mumyayı barındırıyor. Amerikalı araştırma ekibi buluntuyla alakalı olarak ne yapacakları hakkında ikiye ayrılmış durumdalar.

M.S 1 ve 7’inci yüzyıllar arasında geniş bir döneme ait olan mezar bölgesinin, Mısır’ın Roma ve Bizans’a ait olduğu dönemlere denk düştüğünü saptadılar. Diğer bir bulguya göre, bu mezarlardaki mumyalar aristokratlara ya da üst tabakaya ait değil.

Bilindiği gibi Mısır’da mumyalanan cesetler tüm varlıklarıyla beraber gömülürlerdi. Bu mezarlardan değerli hiçbir buluntu olmaması bilim adamlarının bu tezi öne sürmesine yol açmış olabilir.

Kazılarda şimdiye kadar bin 700 mumya gün ışığına çıkartıldı. Ancak gömü alanın büyüklüğü göz önüne alınırsa mumya sayının milyonları bulabileceği öne sürülüyor.

Kazı çalışmaları YouTube üzerinden hızla yayılıyor.

Buluntuları açıklanmasından sonra Mısır hükümeti kazının durdurulması isteğinde bulundu. Mısır Eski Eserler Bakanlığı sözcüsü Dr. Youssef Khalifa milyonlarca mumyalanmış ceset haberlerini yalanlıyor. Bakanlık, bölgede bulunan tek mumyanın Mısır Tarihi Eserler Müzesinde olduğunu iddia ediyor. 

Howard Carter Kimdir?

Google Street View Mısır Piramitlerinde Yolculuğa Davet Ediyor

YORUMLAR