MIT, 1 Milyar Dolara Yapay Zeka Enstitüsü Kuracak

MIT, Yapay Zeka için 1 Milyar Dolara Üniversite Kuracak

Yapay zekanın doğduğu yerlerden birisi olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), akademik programını teknoloji etrafında yeniden şekillendirmek için 1 milyar dolar yatırımla yeni bir enstitü kuracak.

Makine öğrenimi ve veri bilimini diğer akademik disiplinlerle birleştiren yeni bir enstitü kuracağını açıklayan MIT, bugüne kadar herhangi bir ABD akademik kuruluşu tarafından yapılan en büyük yapay zeka yatırımına imza atmış olacak.

Toplam 1 milyar dolara mal olacak enstitü, Blackstone'un CEO'su Stephen A. Schwarzman'dan gelen 350 milyon dolarlık bir fonla inşa edilecek. Yüksek lisans öğrencilerine 50 yeni fakülte pozisyonu ve çok sayıda burs imkanı sunacak olan yeni enstitü, 2022 yılında tamamlanacak.

AI MIT

MIT Başkanı Rafael Reif, veri bilimi ve yapay zekanın dünyayı yeniden şekillendirecek bir potansiyele sahip olduğunu açıkladı. Bilgi işlemin artık sadece uzmanların alanı olmadığını söyleyen Reif, “Veri odaklı yeni yaklaşımlar herkes tarafından araştırılmalı ve anlaşılmalı”  ifadelerini kullandı.

Yeni enstitünün dikkate değer bir diğer işlevi ise öğrencileri ve araştırmacıları, bilgisayar ve yapay zekanın potansiyel etkisi hakkında düşünmeye teşvik etmesi olacak. Yaygınlaştıkça daha önemli bir hale gelen bu teknolojiler, ekonomiden sosyal hayata, kültürden politikaya kadar her şeyi etkilemeye başladı. MIT’nin belirlediği yeni yaklaşım modelinde ise bu teknolojilerin geleceğin yaşamında alacağı konum tartışılacak.

MIT, bu yılın başlarında, bilişsel bilim ve sinirbilim araştırmacılarını bir araya getirerek, “Quest for Intelligence ” adını verdiği yapay zeka alanında atılımlar yapmayı amaçlayan yeni bir girişim başlatmıştı. 

YORUMLAR