MIT, Yüzünüzden Hissetiğiniz Acıyı Ölçebilen Bir Algoritma Geliştirdi

MIT, Yüzünüzden Hissetiğiniz Acıyı Ölçebilen Bir Algoritma Geliştirdi

MIT ya da uzun adıyla Massachusetts Institute of Technology, ilginç bir algoritma geliştirdi. İnsanların yüzündeki acıyı okuyabilen bu algoritma sayesinde tıp kurumlarına başvuran bireylerin gerçekten acı çekip çekmediği anlaşılabilecek.

DeepFaceLIFT olarak adlandırılan bu yeni algoritma iki aşamalı bir yapıya sahip. Algoritmanın ilk aşaması öğrenme sürecini kapsıyor. Bu süreçte algoritmanın acıyı tanımlayabilmesi için algoritmaya farklı videolar gösteriliyor. Bu videolarda omuz ağrıları bulunan insanların farklı hareket egzersizleri yaparken görüntüleri yer alıyor, algoritma videolardaki yüz ifadelerini sürekli taip ederek kayıt altına alıyor. Acı hissedilen durumlardaki yüz ifadeleri ise algoritmanın sağlıklı veri elde etmesini sağlıyor.

İkinci aşamada acı ölçeği algoritmaya tanımlanıyor. Bu acı derecelendirmesi kriterlerini elde ettiği görsel verilerle birleştiren algoritma başarılı bir şekilde acı ölçümü yapabiliyor.

Geliştirilen algoritma ilk başta çok kullanışlı bir araç gibi görünmeyebilir; fakat bu algoritma sayesinde doktorlar ve hemşireler kendilerini aldatmaya çalışan hastaları tespit edebilecekler. Algoritma gerçek acıyı ölçüp derecelendirebildiği için sadece ilaç almak için numara yapan insanlar ayıklanabilecek. Bu sayede "ilaç hastaları"nın gerçek anlamda hasta olan insanların muayene haklarını gasp etmesinin önüne geçilebilir.

Özellikle ülkemiz gibi uzun muayene kuyruklarının olduğu ülkelerde bu tür algoritmalar gerçekten işe yarayacaktır.

Bilim Adamları Terör Saldırılarını Tahmin Edebilecek Bir Algoritma Geliştiriyor

YORUMLAR