MIT’nin Füzyon Reaktörü Yeni Bir Rekora İmza Attı

MIT’nin Füzyon Reaktörü Yeni Bir Rekora İmza Attı

MIT’nin füzyon reaktörü, bugüne kadar kaydedilen en yüksek plazma basınç değerine ulaştı ve yeni bir rekor kırdı. Plazma basıncı, füzyon reaksiyonlarından elde edilen enerjinin daha yüksek seviyelerde olabilmesi adına son derece önemli.

MIT’nin (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) füzyon reaktörü yeni bir rekora daha imza attı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun bu hafta Japonya’da düzenlediği zirvede duyurulan rekor, füzyon tepkimesinde kullanılan maddenin plazma halinin bugüne kadarki en yüksek basınç seviyesine ulaşmasıyla kırıldı. Plazmanın basıncı, füzyon tepkimelerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve bu tepkimelerden daha fazla enerji elde edilebilmesi açısından son derece önemli.

MIT’nin Plazma Bilimi ve Füzyon Merkezi yöneticisi olan Martin Greenwald, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Greenwald “Sürekli olarak sınırları zorluyoruz ki önceki senelerde elde ettiğimiz sonuçları geçip geçemediğimizi görebilelim” dedi.

Füzyon tepkimesinde atomlar, çok fazla ısıtılarak plazma haline getirilirler. Isınan atom parçacıkları birbirleri üzerindeki çekim gücünü kaybetmeye başlarlar ve böylece kolay bir şekilde tepkimeye sokulabilirler. Bu tepkimeyi zor kılan şey ise ısıtılan parçacıkların kontrol edilememesidir. Isınan parçacıkların belirli bir değerde kalabilmesini sağlamak ve tepkimeyi kontrollü olarak gerçekleştirebilmek adına atom parçacıklarının kontrol edilebilmesi gerekir. Ancak ısınan atom parçacıkları, kafalarına göre davranarak kontrolden çıkmayı oldukça seviyorlar.

10 Milyar Nüfus İçin Teknoloji: 2050 Yılında Bizi Felaketten Hangi Teknolojiler Kurtarabilir?

Bilim ve Teknoloji Hakkında Dudağınızı Uçuklatacak 30 Şaşırtıcı Bilgi

YORUMLAR