Mobil İnternet Kullanımı Türkiye'de Masaüstünü Geride Bıraktı

Mobil İnternet Kullanımı Türkiye'de Masaüstünü Geride Bıraktı

Dünya çapında artış gösteren mobil cihaz kullanımı internet alışkanlığını da doğru orantılı olarak etkiliyor ve bunun sonucunda mobil internet kullanımı hızla yükseliyor. Yapılan araştırmalara göre ise mobil internet kullanımı geçtiğimiz ay itibariyle masaüstünü ilk kez geride bıraktı.

İnternet erişimini kolaylaştırması açısından mobilleşmenin önemi günümüzde bir hayli fazla. Özellikle genç nufüs tarafından benimsenen internet günün her anında yoğun olarak kullanılıyor. İnternete erişmek için rahatlığından dolayı genellikle mobil telefonları tercih eden kullanıcılar ise mobil internet kulllanımını astronomik seviyelere çıkarıyor. Pazar payında da önemli söz sahibi olan mobil internet özellikle sosyal medya tarafında kendini daha fazla gösteriyor.

Mobil İnternet Kullanımı Yüzde 50'yi Geçti

Türkiye'yi de kapsayan bir rapor yayınlayan StatCounter, mobil internet kullanımının masaüstünü geride bıraktığını resmi olarak duyurdu. Ekim 2009 ve Ekim 2016 aralığındaki yedi senelik dönemi göz önüne alan şirket, gittikçe artan mobil internet kullanımının geçtiğimiz ay itibariyle yüzde 51.3'e ulaştığını, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan internetin ise yüzde 48.7'ye gerilediğini açıkladı. Ülkemize özel bir grafik de yayınlayan StatCounter, Türkiye'deki mobil internet kullanımının yüzde 58, masaüstünün ise yüzde 42 seviyelerinde seyrettiğini söyledi. Öte yandan ABD, Birleşik Krallık, İrlanda ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde masaüstü kullanımı halen daha yüzde 50 seviyelerinden fazla yer kaplıyor. 

Akıllı telefonların hızla gelişmesi, mobil internetin hızlanması gibi girişimler sonucu masaüstüne olan bağlılığın artık ortadan kalktığı aşikar. Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi sonuçlarla karşılacağız.

Türkiye Aylık Mobil Kullanım Süresinde Yine Avrupa Birincisi

Türkiye'nin İnternet Kullanım Oranı Açıklandı

YORUMLAR