Mobil Oyuncu ve Fotoğrafçılara Özel Yeni Qualcomm İşlemci: Snapdragon 675

Qualcomm, 2019’un ilk çeyreğinde göreceğimiz yeni mobil platformu Snapdragon 675’i duyurdu. 2019 orta üst seviye Android telefonlara ve diğer teknolojik cihazlara güç verecek olan Qualcomm Snapdragon 675 işlemci, oyun ve fotoğrafçılığa odaklanıyor. Snapdragon 675 özellikleri, 670’den üstün yanları, tüm detaylarıyla haberimizde.

Mobil cihazların kalbinde duran Qualcomm işlemcilere yeni bir üye katıldı. Bugün duyurulan Snapdragon 675 işlemci, olağanüstü oyun deneyimi, gelişmiş yapay keza, en iyi kamera performansını bir araya topluyor. 2019’dan önce tanışma, deneyimleme fırsatı bulamayacağımız yeni Snapdragon işlemci, mobil oyunların fazlasıyla vakit geçirildiği, sosyal ağlarda fotoğrafların paylaşıldığı, hız testlerinin uygulandığı günümüzde adeta son kullanıcının istekleri, ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış.

Sekiz çekirdek Kryo 460 CPU ile selefine göre %20 daha fazla performans sergileyen Snapdragon 675 için Qualcomm oyun geliştiricileri ile çalışmış, oyunlar ve Unity, Unreal gibi oyun motorları için optimizasyon yapılmış. Adreno 612 grafik işlemciyi bünyesinde barındıran işlemci, mobil fotoğrafçılığa önem verenleri memnun edecek gibi gözüküyor. Yeni çipset, hem arka hem de önde üçlü kamera sistemini destekliyor. Ayrıca üç boyutlu yüz tanıma, geniş açı, portre mod, süper geniş açı, 5x optik yakınlaştırmaya kadar telefoto gibi günümüz üst seviye akıllı telefonların kamera özelliklerine destek veriyor. Video tarafında da 4K kalitede 30FPS çekimin yanı sıra HD kalitede 480FPS yavaşlatılmış video kaydına izin veren Snapdragon 675, yapay zeka tarafında da geliştirmeler içeriyor. Çok çekirdekli yapay zeka motoru, yapay zeka uygulamalarında %50 performans iyileştirmesi sunuyor. Sahne ve obje tanıma, yüz kilidi açma, ödeme sistemi, çeviri gibi yapay zeka özellikleri için de hazır olan işlemci, Snapdragon X12 modem ile geliyor. 600Mbps hıza ulaşabilen bu modem, en azından ülkemizde pek bir anlam ifade etmiyor. Telefonun şarjını sonuna kadar kullananlar için de etkileyici bir iyileşme sunuyor Snapdragon 675. İşlemcisinin Hızlı Şarj 4+ desteği sayesinde pil 0’dan 50’ye 15 dakikada ulaşabiliyor.

Oyun ve fotoğrafçılığa odaklanan Snapdragon 675 işlemcili cihazları 2019’un birinci çeyreğinde göreceğimiz söyleniyor. Oyun, kamera ve yapay zeka deneyimlerini iyileştiren Snapdragon 675’in öne çıkan özellikleri:

  • Yüz tanıma ile cihazın kilidi açıldığında üstün koruma sağlamak için tasarlanmış DSP (Dijital Sinyal İşlemcisi) güvenliği
  • 600Mbps indirme hızına ulaşan ve 3x taşıyıcı toplama destekleyen Snapdragon X12 modem
  • Telefonun bataryasını 0’dan 50’ye 15 dakikada şarj edebilen Qualcomm Quick Charge 4+
  • Qualcomm Aqstic ve Qualcomm aptX ses teknolojileri desteği