Mobil Şikayet Sistemi ile Haksız Fiyat Artışlarını Bildirebilirsiniz!

Ticaret Bakanlığı Mobil Şikayet Uygulaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, döviz kurlarındaki yükselişten etkilenmediği halde, bunu bahane ederek mal ve hizmetlerinde fiyat artışına giden işletmelere karşı çeşitli önlemler aldıklarını söyledi. Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarını tespit etmesi durumunda, Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması ile daha kolay ve hızlı şekilde bu durumları bildirebileceğini ifade etti.

Fahiş fiyat artışlarıyla ilgili olarak Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine, bakanlığa, CİMER ve AKİM'e çok sayıda başvuru yapıldığını belirten Pekcan, tüketicilerin şikayetlerini daha kolay ve hızlı ulaştırabilmeleri amacıyla kullanıcı dostu bir uygulama geliştirdiklerini bildirdi.

Türkiye genelinde 81 ilde etkin denetimler gerçekleştirdiklerini belirten Pekcan, bu kapsamda 5 bin 981 firmada toplam 82 bin 660 ürünün denetlendiğini, 382 firmanın toplam 6 bin 446 ürünüyle ilgili haksız fiyat artışı tespiti için inceleme başlattıklarını ifade etti.

Bakan Pekcan, "Bakanlık olarak, vatandaşlarımızın haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi (HFA-Bildirim) Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdik. Tüketicilerimiz HFA-Bildirim uygulamasını mobil cihazlarına ücretsiz indirebilecek ve bu konuda yaşadıkları sorunları kolaylıkla Bakanlığımıza iletebilecekler. Ticaret Bakanlığınca şikayetlere ilişkin gerekli işlemler hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilecek." dedi.

Fotoğraf Çekip Sisteme Yüklemek Mümkün

Vatandaşların HFA-Bildirim'i telefonlarındaki sanal market uygulamalarından indirebileceğini söyleyen Pekcan, "Mobil uygulama üzerinden şikayete konu işletme ile ürüne ilişkin bilgileri girebilecek olan vatandaşlarımız, ayrıca ürünün fotoğraflarını da çekip sisteme yükleyebilecek. Gerek Alo 175 Tüketici Danışma Hattı gerekse HFA-Bildirim üzerinden gelen başvurular, şikayet edilen firma ya da kuruluşun bulunduğu il sınırları içindeki Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine otomatik olarak aktarılacak. İl müdürlüklerimiz şikayete ilişkin gerekli işlemleri tesis ederek cevap oluşturacak. Süreç, vatandaşlarımız tarafından mobil uygulama aracılığıyla takip edilebilecek." diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra haksız fiyat artışı olabileceği değerlendirilen başvurulara ilişkin dosyanın il müdürlüklerinden bakanlık bünyesindeki reklam kuruluna iletileceğine dikkati çekerek, kurulun da incelemeleri yaptıktan sonra fahiş fiyat artışının tespiti halinde gerekli yaptırımları uygulayacağını ifade etti.