Mobil Telefon Abone Sayısı Dünya Nüfusuna Eşitlendi

Mobil Telefon Abone Sayısı Dünya Nüfusuna Eşitlendi

İlk icat edildiği tarih olan 1973'te "1" olan mobil abone sayısı, 2015 yılında dünya nüfusuna eşitlendi. Rakamlara göre herkesin bir mobil telefonu var.

Teknolojik gelişmelere paralel olarak cihaz sayısı, kalitesi, bağlantı çeşitliliği sayesinde kullanıcı ve abone sayısı hızla arttı. Son araştırmalara göre küresel mobil abone sayısı da 7 milyarı geçti. Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA) ve Ericsson'un raporlarından derlediği bilgilere göre, mobil abone topluluğu hızla büyürken en dikkat çekici artış 4G ağlarında olmuş. 138 ülkede yerleşik 393 operatörün yatırımları sayesinde, sadece yılın ilk çeyreğinde 123 milyon yeni 4G abonesi sisteme eklenmiş görünüyor.

138 ülkede yerleşik 393 operatörün 4G yatırımları sayesinde, sadece yılın ilk çeyreğinde 123 milyon yeni 4G abonesi sisteme eklenmiş. Küresel ölçekte toplam 4G abone sayısı ise 635 milyona ulaşmış olarak görünüyor. Aynı dilimde 3G ağlarında ise 78 milyon abone artışı yaşanmış.

Raporda 4G abone artış oranının, 3G abone artış oranını yakaladığı ve yeni trendin 4G olduğu belirtiliyor. Raporda 2019 sonuna kadar 4G abone sayısının 2,5 milyara ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye'de İnternet Kullanımı Neredeyse Toplam Nüfusa Yaklaştı

Türkiye Mobil İnternet Raporu Açıklandı

Facebook Türkiye Araştırması Sonuçları Açıklandı

YORUMLAR