Mobil Uygulama Gelirlerinin Yüzde 75'i iOS AppStore Kaynaklı

Mobil Uygulama Gelirlerinin Yüzde 75'i iOS AppStore Kaynaklı

Canalys adlı araştırma şirketinin en popüler uygulama mağazaları olan Apple AppStore, Google Play, BlackBerry World ve Windows Phone Store üzerinde gerçekleştirdiği araştırmalar gösteriyor ki mobil uygulamalardan elde edilen gelirin büyük bir kısmı iOS cihazlar üzerinden yani AppStore’dan elde ediliyor.

2013’ün ilk çeyreğinde dünya çapında mobil uygulama indirmeleri geçen yıl aynı döneme göre tam yüzde 11 artış göstermiş ve toplamda 13.4 milyara ulaşmış. Aynı dönemde dört büyük uygulama mağazasında ücretli olan uygulamaların sağladığı toplam gelir ise 2.2 milyar dolar. Bu ise yine geçen sene aynı döneme göre yüzde 9’luk bir gelir artışını işaret ediyor.

Her ne kadar bu rakamlar mobil dünyanın gelişimini hızla sürdürdüğüne işaret etse de tüm uygulama mağazalarında durum eşit değil. Zira bahsettiğimiz 2.2 milyar dolarlık gelirin yüzde 75’i AppStore tarafından kaynaklanıyor. Uygulama satışlarının Yüzde 70’i uygulama geliştiricilere, yüzde 30 ise Apple’a aktarıldığı için Apple’ın bu satışlardan 660 milyon dolar elde ettiği tahmin ediliyor.

Gelirlerdeki Apple ağırlığına karşılık olarak toplam uygulama indirmelerde ise Google Play liderliğini sürdürüyor ve 13.1 milyon indirme ile toplam indirmelerin yüzde 51’ini sağlıyor. BlackBerry World ve Windows Phone Store ise ne yazık ki iki dev uygulama mağazasının ayakları altında kalıyorlar ve daha çok yol katetmeleri gerekiyor.

Google Play yenileniyor!

YORUMLAR