Mobil Uygulamalar Hakkımızda Herşeyi Paylaşıyorlar

Mobil Uygulamalar Hakkımızda Herşeyi Paylaşıyorlar

Son dönemlerde akıllı telefonlar dünyasının en büyük baş belalarından bir tanesi giderek kullanıcılar hakkında daha fazla veri toplamayı hedefleyen korsan mobil uygulamalar. Ancak bu veri toplama işlemleri o kadar alışılageldik bir eylem haline geldiler ki, artık kullanıcıların kişisel gizliliği ihlal eden bu bilgi toplama sürecine duyarsız kaldıklarını bile söylemek mümkün. Halbuki konumumuz, adımız, iletişim adresimiz gibi verilerin kullandığımız uygulamalar aracılığıyla başka yerlere aktarılması çok büyük bir güvenlik ihlali olarak görülmeli.

TechScience tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, bu tehlikenin boyutlarını oldukça net bir şekilde çiziyor. Ekibin gerçekleştirdiği bu araştırmada 110 tane popüler Android ve iOS uygulaması test edilmiş ve bu testlerde hangi verilerin nerelere gönderildiğine göz atılmış. Dolayısıyla yeterince kapsamlı bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırma sonuçlarına göre Android uygulamalarından yüzde 70'inden fazlası kullanıcıların e-posta adreslerini üçüncü partilerle paylaşmaktan çekinmezken iOS uygulamalarının yüzde 40'ından fazlası kullanıcıların GPS koordinatlarını bilinmeyen kaynaklara göndermiş. Özellikle Android'deki iletişim bilgisi yoğunluğuna karşın iOS'taki konum bilgisi paylaşımının bize biraz ilginç geldiğini belirtmek gerek çünkü Android işletim sistemi bu tip numaralar için aslında biraz daha fazla olanak sunuyor.

Ayrıca uygulamaların hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda kullanıcıların arama sorgularını ve bazı kişisel bilgilerini kullanıcılara haber vermeden paylaştıkları da belirtiliyor. Her ne kadar bizi bilgilendiren uygulama davranışlarını kabul etmeyip uygulamaları kaldırabilsek de bizden habersiz yapılan bu paylaşımlara karşı çok fazla korunma şansımız da bulunmuyor.

Her ne kadar mobil marketlerde belli aralıklarla uygulama temizlikleri gerçekleştirilse de bu çözümün henüz beklenen verime ulaşmadığı da ortada. Şimdilik kullanıcı güvenliğini sağlamak için maalesef gerçekçi ve uygulanabilir bir çözüm de bulunmuyor gibi görünüyor.

Sadece Güvenlik İçin Bir Akıllı Telefona 850 Dolar Verir misiniz?

YORUMLAR