Modüler Telefonlar'da Rekabet Başlıyor Fonkraft, Project ARA’ya Rakip Oluyor

Modüler Telefonlar'da Rekabet Başlıyor Fonkraft, Project ARA’ya Rakip Oluyor

Project ARA’dan sonra şimdi sahneye Fonkraft çıktı. Marka düşkünü değilseniz ve “elektronik cihazlarımı ben toplarım” diyenlerdenseniz Fonkraft tam size göre bir modüler telefon seti.  

Project ARA’yı hepimiz biliyoruz. Kendisi, Google’ın son derece önem verdiği modüler telefon projesi. Sene başında yıldızı bir anda parlayan ARA projesinden birkaç aydır "ses seda yok" derken, piyasaya çıkması kuvvetle muhtemel Fonkraft ile tanıştırıldık. Fonkraft ve Project ARA aynı sektörde, birbirleriyle rakip olabilme potansiyelleri çok yüksek iki girişim olarak dikkat çekiyorlar.

İtiraf etmek gerekir ki, Fonkraft biraz da eli yüzü düzgün bir proje. Indiegogo’da fon toplamaya çalışan Fonkraft’ın başlamak için 50 bin dolara ve bu parayı bulmak için de biraz zamana ihtiyacı var. Ancak özellikleri açısından ARA’dan farklı olmasa da daha etkileyici duruyor. Belki de bunu, geleneksel akıllı telefona daha çok benziyor oluşuna vermeliyiz.

Bataryası, CPU’su, RAM’i, kamerası ve depolama belleği değiştirilebilen Fonkraft’ın 5 inçlik Full HD ekranı da sabit değil. Ekranın başına bir şey gelirse ekranı değiştirip telefonu geri kazanmanız sadece 6 saniye sürüyor.

Fonkraft 99 dolara satılıyor. Bu model "temel model" olarak adlandırılmış. Temel model Fonkraft, 4.100 mAh batarya, 1.3 çift çekirdekli işlemci, 1 GB RAM ve 8 MP kamerası olduğu için bu kadar ucuz. Bu telefona sahip olduğunuzda eklentilerle bir "amiral gemisi" yaratabilme şansınız var. Çünkü tüm konfigürasyonu anlattığımız gibi değiştirebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Fonkraft Elements isimli diğer bir ürün 300 dolar olarak fiyatlandırılmış. Bu ürün şu anda var olan tüm yan ürünlerle beraber bir paket olarak satılıyor. Yine var olan parçalardan istediğiniz telefonu kendiniz yapabiliyorsunuz. 

İşte, Fonkart'ın Indiegogo tanıtım videosu.

Project Ara 2015 Prototipinden Görüntüler

Parçaları Değişebilen Telefon Project Ara Ufukta Göründü

YORUMLAR