Moon Express Ay'a Gitmek İçin İzin Alan İlk Özel Şirket Oldu

Moon Express Ay'a Gitmek İçin İzin Alan İlk Özel Şirket Oldu

Moon Express, Ay'a gidecek ilk özel şirket olacak. Aylar süren görüşmelerin ardından, Dünya'nın yörüngesinin dışına çıkma iznini alan şirket, 2017'den başlayarak Ay'a sefer düzenlemeyi planlıyor.

Dünya her zaman kuralların ve bu kuralları koyanların oyun alanı olmuştur. Hatta kuralların sınırları o kadar geniştir ki; Ay'a gitmek isteyen bir şirketin karşısına bile çıkabilir. Geçtiğimiz yıllarda Google tarafından başlatılan Lunar X-PRIZE isimli bir yarışma, Ay'a bir roket göndermeyi başaran ve buradan fotoğraflar çeken ilk kişiye ya da kuruma 30 milyon dolar vaat ediyordu. Ödülü almak için sıraya giren 34 farklı şirket arasından hala yarışmaya devam eden sadece 16 tanesi kalmıştı ve bu 16 şirket Ay'a gidiş izni almaya çalışıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, sadece Kuzey Amerika'nın bir kısmını yönetiyor olsa da, ilginç bir şekilde Dünya'nın yörüngesindeki faaliyetlerden de kendisini sorumlu tutuyor. Gerçi dünyanın polisi olmuş, yörüngeyi çok görmeyelim.Bu sebeple milyar dolarlarınız olsa bile yörüngenin dışına çıkmak için -eğer ABD'li bir şirketseniz- ABD hükümetinden izin almanız gerekiyor. Haliyle yarışmaya halen devam eden 16 şirketin, emellerini gerçekleştirebilmek için bu izni alması isteniyor.

Ay'a Giden İlk Özel Şirket

Bugüne kadar izin almak için girişimlere başlayan iki şirket vardı: Team SpaceIL ve Moon Express. Uzun süren görüşmelerin ardından izni alabilen ise Moon Express oldu. Silikon Vadisi'nde çalışan 26 farklı girişimci ve mühendisin kurduğu şirket, 10 milyon dolardan daha az bir yatırımla Ay'a gitmeye çalışacak. Ay'a gönderecekleri roketle birlikte yüzeyde 500 metre hareket edecekler ve Dünya'ya fotoğraf göndermeye çalışacaklar. Eğer bunu başarırlarsa, Google tarafından 30 milyon dolarla ödüllendirilecekler.

Bugüne kadar Ay görevi yapabilen üç kurum bulunuyor: Bunlar ABD, SSCB ve Çin'in uzay ve araştırma kurumları. Gördüğünüz gibi hepsi de süper güçler tarafından destekleniyor ve böylesine görevler için yüksek mali destekler alıyorlar. Bu sebeple SpaceX ya da Moon Express gibi özel girişimlerin yaptıkları daha değerli görünüyor ve yeniliğe açık duruyorlar. Keza Moon Express de muadili SpaceX gibi daha ucuz maliyetli araçlar peşinde. Bu yolla tasarladıkları ve MX-1 ismini verdikleri uzay aracı, hem çok hafif hem de daha az para harcayarak Ay'a ulaşmayı başarabilir.

Moon Express Helyum-3'ün Peşinde

Tahmini değeri 16.000.000.000.000.000 dolar olan (bir anda okuyamadınız değil mi? 16 Katrilyon) Helyum-3'ün peşinde olan şirket, 2017'de yapacağı ilk seferin ardından teknolojisini geliştirerek ve Ay'dan maden taşımaya başlayacak. Uzun süredir astroitler üzerindeki madenleri çıkarmak için yollar arayanları gördüklerini söyleyen CEO Bob Richards, atmosferi olmaması sebebiyle asteroitlerin direkt hedefi olan Ay yüzeyinin büyük bir gelir kapısı olacağını söylüyor.

Yeni Zelanda'lı bir roket şirketiyle anlaşan ve kullandıkları yeni teknolojilerle maliyeti çok aşağılara çekmeyi amaçlayan Moon Express, NASA'nın milyar dolarlar harcayarak düzenlediği Ay görevlerinin artık 10 milyon dolar gibi paralarla yapılabildiğini de belirtiyor. Böylece 10 milyon dolar harcanan ilk görevden sonra Google'ın vereceği ödül, şirketin ilerleyen yıllarda maden işini geliştirmesi için kullanılacak.

Moon Express'den Etkileyici Belgesel

SpaceX Falcon 9'un Dikey İnişini 360 Derece Olarak İzleyebilirsiniz

Space X'in Tüm Fotoğrafları Artık İnternette

SpaceX Projesi Uzay Kostümleri İçin Manidar Tasarım

YORUMLAR