Mozilla Çok Önemli Bir Açık Saptadı, Firefox'u Hemen Güncelleyin

Mozilla Çok Önemli Bir Açık Saptadı, Firefox'u Hemen Güncelleyin

Mozilla’nın saptadığı yeni bir açık Firefox kullanıcılarını tehlikeye düşürüyor. İlk kez Rusya’da fark edilen bu açığa önlem almak için Firefox'un hemen güncellenmesi gerekiyor.

İlk kez Rusya’da faaliyet gösteren bir haber sitesi reklamlarında fark edilen bu kötücül yazılım, Firefox kullanıcılarının kişisel verilerine saldırıyor. Ukrayna çıkışlı bu yazılımın, haber sitesinin reklamlarına nasıl bulaştığı ise henüz bilinmiyor. Kötücül yazılım kendini hissettirmeden PC’lere bulaşabiliyor. Firefox’un "PDF izleyicisinin" Javascript açıklarından yararlandığı saptanan bu kötücül yazılım PC’de bulunan tüm kişiler dosyaları tarayarak uzak sunuculara yüklenmesine yol açabiliyor. Bir PDF dokümanı olarak dolaşan yazılım yüklenip Firefox PDF görüntüleyicisinde izlenmek istendiğinde harekete geçiyor.  

Firefox bu sorunun Windows işletim sistemlerinde meydana geldiğine dikkat çekiyor. Linux ve Mac’de bu sorun yaşanmıyor. Bu işletim sistemlerinin kötücül yazılımım kodlarına karşı bağışıklık gösterdiği kaydediliyor.  

Böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalmamak için Firefox sürümlerinin hemen 39.0.3 sürümüne yükseltilmesi gerekiyor.

Firefox Tarama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Firefox Portable Nasıl Türkçe Yapılır?

YORUMLAR