Mozilla Firefox 44 Çıktı, Hemen İndirin!

Mozilla Firefox 44 Çıktı, Hemen İndirin!

Bir süredir beta versiyonuyla yayında olan Mozilla Firefox 44 nihayet final sürümüyle yayınlandı. İnternet tarayıcısı piyasasının en yaşlı üyelerinden olan Mozilla Firefox hem güvenlik hem de işlevsellik anlamında yenilikler içeriyor. Mozilla Firefox 44 ile birlikte tarayıcımız video oynatma konusunda daha geniş bir destek sunacak. Bilgisayarlarımızda sahip olduğumuz konfigürasyonu otomatik analiz edecek olan Mozilla Firefox 44 eğer sistemimiz H.264 kodeğine sahip MP4 videoları oynatabiliyorsa H.264 desteğini aktifleştirecek, eğer bilgisayarımız bu özelliğe sahip değilse WebM/VP9 video ve kodek desteğini aktifleştirecek. Bu sayede tarayıcımız üzerinden video izlerken uyumsuzluk problemleri ortadan kalkabilecek.

Mozilla Firefox 44'ün getirdiği güvenlik güncelleştirmelerine bakarsak bu yeniliklerin en büyüğünün tarayıcının artık SHA-256 imzalama sertifikasını desteklemesi olduğunu görüyoruz. Ayrıca RC4 şifreleme metoduna verilen destek de sonlandırılıyor. Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce yayınlanan Google Chrome'un 48. versiyonunda da bu şifreleme metodu terkedilmişti. Yakın zaman içinde bütün tarayıcıların bir kenara koyacağı bu şifreleme yöntemi 80'li yıllardan beri kullanılıyordu ve önemli güvenlik açıklarının oluşmasına neden oluyordu. Bu nedenle belli başlı tarayıcılar bu sene içerisinde bu metoda verdikleri desteği sonlandıracaklarını duyurmuşlardı. Eğer Mozilla Firefox 44 üzerinden RC4 şifreleme sistemini kullanan bir internet sitesine bağlanmaya çalışırsanız siteye erişememeniz muhtemel bir sonuç olacak.

Mozilla Firefox 44'te güvenilmeyen sitelere erişimde ve sertifika hatalarında karşımıza çıkan uyarı ekranında da iyileştirmeye gidilmiş. Güncellenen Mozilla Firefox'u bu bağlantıları kullanarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz:

YORUMLAR