Mozilla Firefox 8 Yaşında

Mozilla Firefox 8 Yaşında

Başarılı internet tarayıcısı Mozilla Firefox 9 Kasım 2004’te ilk versiyonu ile karşımıza çıkmıştı ve bugün itibariyle tam 8 yaşında!

2002 yılında beta olarak yayınlanan Phoenix web tarayıcısı daha sonra Firefox adını almış ve yoluna bu şekilde devam etmişti. Bu açıdan bakıldığında Firefox 10. yaşını çoktan doldurdu ancak resmi olarak Firefox adı altında 8 yıldır bizimle birlikte.

Firefox açık kaynak kodlu olarak 2004 yılında ilk yayınlandığında web tarayıcıları piyasasında Internet Explorer 6 liderliğe sahipti ve pek çok güvenlik sorununu bünyesinde barındıran IE 6’nın ardından Firefox kullanıcılar için adeta taze bir nefes anlamına geliyordu.

Geçen yıllar içerisinde Firefox Internet Explorer’dan büyük bir pay kapmayı başardı. Ancak Google Chrome’a karşı çok ciddi bir rekabet içerisine giren Firefox, Internet Explorer’da yakaladığı başarıyı Chrome için aynı şekilde elde edemedi. Opera, Safari ve diğer web tarayıcıların da bu yarışa dahil olmasıyla web tarayıcıları pazarı çok daha kompleks bir hale geldi. Şu anda Firefox, Internet Explorer ve Chrome’un ardından 3. en popüler tarayıcı olarak yoluna devam ediyor.

Mozilla Firefox’u geliştirebilmek için şu anda Windows 8’e uygun ve sosyal ağları bünyesinde barındıran bir versiyon üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

YORUMLAR