Mozilla Firefox, Adobe Flash Player Eklentisini Tamamen Kaldırıyor

Firefox sürümlerinde Flash Player eklentisi artık tamamen kaldırılıyor, bir daha çalışmasına izin verilmeyecek.

Mozilla Firefox, Adobe Flash Player Eklentisini Tamamen Kaldırıyor

Mozilla Firefox sürümlerinde Flash Player eklentisini tamamen engelliyor. Mozilla bu önlemi bir türlü güvenlik açıklarını kapatamayan Flash Player’a karşı bir önlem olarak yapıyor.

Yazılımının bünyesine barındırdığı açıklardan dolayı sıkıntılar yaşayan Flash Player son olarak Dikkat Önemli Duyuru: Bugün Hemen Flash Player Uygulamanızı Güncelleyin haberimizle gündeme gelmişti.

Bu açıkların bir türlü kapanmaması ve bilgisayar kullanıcılarını devamlı tehlikeye düşürmesi yüzünden Mozilla Firefox tarayıcılarında Flash Player eklentisini “varsayılan” uygulamalardan kaldırıyor.

Mozilla bu konuda Flash Player’a karşı en sert tavrı uyguluyor. Çünkü Flash Player’ı kullanmak isteyip istemediğinizi sormuyor ya da Google Chrome’un yaptığı gibi flash videoları otomatik olarak durdurup sizden bir “oynat” komutu gelmesini beklemiyor. Flash Player’ı tamamen tarayıcılarından kaldırıyor.

Mozilla bu uygulamaya bugün itibarıyla başlamış durumda. Eğer flasy video seyretmek için bir siteye girecek olursanız aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

Mozilla’nın Güvenlik Müdürü ’de dün Facebook üzerinde Adobe’a “Flash Player belasından bir an önce kurtulun artık” mesajı gönderdi.

Adobe Flash Player’a tepkiler, İtalyan Hacking Team’in internete sızan bilgilerinde bu yazılımı sıklıkla bilgisayarlara sızmak için kullandıklarının belirlenmesinden sonra çığ gibi büyüyor.

Youtube, Flash Player Kullanımını Sonlandırıyor

Adobe Flash Player 15.0.0.223'te 18 Açık Kapatıldı

YORUMLAR