Mozilla Firefox: Ayakta Durmak için Google'ın Parasına İhtiyacımız Yok

Mozilla Firefox: Ayakta Durmak için Google'ın Parasına İhtiyacımız Yok

Yıllardır en iyi tarayıcılar arasında olan ve her zaman kendini geliştirmeye devam eden Firefox, artık ayakta durabilmek adına Google'ın parasına muhteç olmadığını ve gelecekteki finansal durumlarının çok daha iyi olacağını açıkladı.

Daha çok geliştiriciler tarafından kullanılan Firefox, hiç bir zaman en iyi tarayıcı olarak öne çıkmasa da, her zaman en iyi ilk 3 tarayıcı içerisinde yer alan Firefox, çok uzun süredir Google arama motoru ile çalışıyordu. 2015 yılı içerisinde Rusya, Çin ve Amerika ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerde dahil her ülke için farklı arama motorları ile çalışmaya başlayan Firefox, kullanıcılarına kendi ülkelerinde kullanılan popüler arama motorlarını sunmaya başladı. Örneğin ülkemizdeki Firefox kullanıcıları artık Google yerine Yandex arama motorunu kullanıyorlar. Her ne kadar arama motoru olarak Google'dan başkasını tanımayan kullanıcılar bu durumdan rahatsız olsalar da, bu yapılan anlaşmalar sayesinde Firefox'un eli güçlendi.

Yıllardır belirli bir gelir düzenine sahip olmayan ve asıl amacı gelir olmadan hizmet veren Firefox, yaptığı bu anlaşmalar sayesinde gelecekte daha iyi yerlere gelebileceğini vurguladı. Denelle Dixon-Thayer ile yapılan röportajda ortaya çıkan bu bilgilerin en ilginçi ise Firefox'un ayakta durabilmek için artık Google'a ihtiyacı olmadığıydı.

Masaüstü bilgisayar platformunda yüzde 50 üzerinde kullanım oranına sahip Chrome ile tam olarak yarışıyor diyemeyeceğimiz Firefox, Google dışında Yandex, Yahoo ve Baidu ile yaptığı anlaşmalar sayesinde artık sadece Google'a bağlı değil ve eli daha güçlü diyebiliriz.

Alternatif bir tarayıcı arıyorsanız ya da kullandığınız tarayıcıya ek olarak başkatarayıcılarda denemek istiyorsanız Firefox'u alttaki indirme bağlantılarını kullanarak indirebilirsiniz.

YORUMLAR