Mozilla Firefox Tarayıcısını Sanal Gerçekliğe Taşımak İstiyor

Mozilla Firefox Tarayıcısını Sanal Gerçekliğe Taşımak İstiyor

Geçen yaz son derece deneysel bir girişim gerçekleştiren Mozilla, web tarayıcısına sanal gerçeklik uygulamaları ekleyerek FirefoxVR adında 'sanal gerçek web tarayıcısı' akımını başlatmak istemişti. Oculus Rift aracılığıyla daha farklı bir web tecrübesi yaratmak istiyordu. 

Geçen hafta WebVR’nin de desteğini arkasına alan Firefox, Nightly sürümüyle geliştiricilere açık bir sürüm yayınladı. Burada şu soru akıllara geliyor. Açık kaynak kodlarıyla web üzerinde şeffaflık isteyen Firefox neden böyle bir işe kalkıştı?

Bunun cevabını şöyle açıklayabiliriz: Geçtiğimiz yaz aylarında Mozilla'nın başkanı Josh Carpenter Firefox sanal gerçeklik projesinin büyük bir rekabet getireceğini ve Firefox'un rekabeti sevdiğini açıklamıştı. Kullanıcılara bu dünya içeresinde başka bir dünya sunabilen bir tarayıcı gerçekten kulağa hoş geliyor. Mozilla'ya göre eninde sonunda web teknolojileri bir şekilde sanal gerçekliğe bulaşacak. 

Bundan dolayı Firefox bu konuda atılımcı ve öncü olmak istiyor. Deneysel bir API ile sanal gerçeklik kasklarının birlikte çalışabilmesi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Öte yandan Google'ında bu konuda çalışmalar yaptığı haberleri resmi olmayan kaynaklardan gelmeye devam ediyor. Sanal gerçeklik Firefox’un standart bir uygulaması olmaktan henüz çok uzak olsa da, bu konuda yoğunlaştırılmış çalışmalar çok yakında internet gezginlerini yeni tecrübelerin beklediğine bir işaret. 

Mozilla Firefox 35 Yayınlandı

YORUMLAR