Mozilla, Firefox'un 10. Senesini Kutluyor

Mozilla, Firefox'un 10. Senesini Kutluyor

Mozilla, Firefox isimli internet tarayıcısını piyasaya sürdüğünden beri tam 10 sene geçti. Sürekli gelişmeye devam eden, zamanının tek alternatif olarak başarılı olmuş internet tarayıcısı Firefox 1.0 olarak ilk defa 9 Kasım 2014'te çıkmıştı.

Firefox 1.0 internete ilk düştüğü günden beri farklı bir online dünya olarak, pazarın o zamanki konumuyla Internet Explorer'ın %90'lık üstünlüğüne rağmen yepyeni bir tasarım ve altyapıyla beraber yenilikçi bir tavır sergileyerek sürekli gelişmeye devam ediyor. Web dünyasındaki ününe rağmen bugünün teknolojisinde de Mozilla, Firefox'un mobil versiyonlarında birçok kullanıcıya ulaşarak stabil bir internet tarayıcısı hizmeti sunuyor.

Mozilla'nın başkan yardımcısı Johnathan Nightingale, firmanın yıl dönümü kutlamalarıyla beraber özel projelerinden bahsetti. Sunumda değinilen ilk konu, daha çok gizlilik tabanlı olarak, "Unut" butonunun tanıtılması oldu. Belirleyeceğiniz zaman aralıklarına göre tarayıcadaki geçmiş gezintileri kolayca silmenizi sağlayacak özellik, 5 dakika, 1 saat veya 1 gün gibi zaman aralığı seçenekleri sunuyor.

Bunun dışında şu sıralar Firefox'u açtıysanız "10 Bağımsız Yıl" isimli kutlama mesajını görmüşsünüzdür. Tarayıcı sosyal paylaşım sayfasına bağlantı vererek #chooseindependent ve #fx10 gibi hashtag'lerle dünya çapında çeşitli kutlamalar yapıyor. Online fırsatların yanısıra gerçek hayatta da kutlamalarını sürdüren Firefox, San Francisco'daki bir raylı treni şu şekilde süslemiş:

Firefox'un yıl dönümüne özel geliştirmeler arasında Nightingale'in de değindiği gizlilik koruma politakaları var. Mozilla, Polaris isimli gizlilik koruma projesinde ünlü firmalarla çalışarak diğer tarayıcılara benzer olarak kullanıcıların geçmişine erişebilecek üçüncü parti siteleri engellemeyi planlıyor. Bu sayede Firefox'un hem gizlilik ilkeleri hem de güvenlik ilkeleri gelişecek. Diğer yandan tarayıcının 64-bit versiyonunun kurulması, diğer tarayıcılarla uyum içinde çalışabilecek pencereler ve elbette daha hızlı bir gezinti sunma gibi geliştirmeler var.

Firefox gelişmeye devam ederek kullanıcılarını mutlu ediyor, ancak Nightingale'in de üzerinde durduğu, Firefox'un bir iOS uygulaması bulundurmaması konusu tekrar gündeme geldi ve firma bu konuda şu açıklamada bulundu: "Apple'ın liderliğinde, App Store içerisinde bulunan tüm tarayıcılar Safari tabanını desteklediği için üçüncü parti iOS tarayıcılardan herhangi bir performans ve standart destek servisi alamıyoruz."

Firefox başarı dolu yolunda 10. senesini kutlarken, siz hangi internet tarayıcısını tercih ediyorsunuz?

Firefox'u bilgisayarınıza hızlıca indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Facebook Messenger 500 Milyon Barajını Geçti

Instagram'daki Resim Başlıkları Artık Düzenlenebiliyor

YORUMLAR