Mozilla Yeni Firefox Özellikleri İçin Test Sürüşü Uygulamasına Başladı

Mozilla Yeni Firefox Özellikleri İçin Test Sürüşü Uygulamasına Başladı

İnternet tarayıcısı sektörünün en köklü aktörlerinden olan Mozilla Firefox kullanıcılar için oldukça hoş olacak yeni bir özelliği duyurdu. Firefox Test Pilot adı verilen bu Firefox eklentisi aslında daha önceden benzer bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Mozilla, geliştirmekte olduğu yeni özelliklerini kullanıcıların geri bildirimlerine açmak için bir program düzenliyordu ve bu programda kullanıcı görüşlerini toplayarak Firefox'un gelecek sürümlerini kullanıcı tercihlerine göre yapılandırmayı amaçlıyordu. Bir süre sonra yayından kaldırılan bu proje artık Firefox Test Pilot eklentisi altında çok daha kolay erişilebilir bir şekilde kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Firefox Test Pilot geliştirilmekte olan ve deneysel olarak hazırlanan Firefox özelliklerini resmi olarak yayınlanmadan önce Firefox üzerinde test etmemize imkan tanıyor. Bu sayede Mozilla'ya hangi yeni özelliklerin Firefox'a ekleneceğini belirleme konusunda yardımcı olabiliyoruz. Bunun yanında geliştirilen özellikler için geri bilidirm göndererek bu özelliklerin iyileştirilmesini de sağlıyoruz. 

Firefox Test Pilot aracılığıyla Mozilla kullanıcılar tarafından, kullanıcılar için şekillendirilmiş bir Firefox yaratmayı amaçlıyor. Firefox Test Pilot şu an için 3 farklı deneysel özellik sunuyor. Bu özelliklerden Tab Center temel olarak sekmelerimizi yeniden yapılandırıyor. Tab Center ile sekmelerimiz tarayıcımızın üst bölümünden sol kenarına taşınıyor ve buradan kontrol ediliyor:

Firefox Test Pilot'ta yer alan bir diğer deneysel özellik ise Activity Stream. Activity Stream yeni bir sekme açtığınızda bu sekmede sık ziyaret ettiğiniz sayfaların yanısıra daha gezinti geçmişinizi de görmenize imkan tanıyor: 

Deneysel özelliklerin sonuncusu ise Universal Search. Bu özellik arama çubğunun iyileştirilmesini ve size otomatik arama önerileri sunulmasını sağlıyor.

Firefox Kullanmak için 6 Neden

YORUMLAR