Mozilla Yeni Güncellemeyle Firefox Focus’un Performansını Arttırıyor

Mozilla Firefox Focus Yeni Güncelleme 1

Mozilla’nın gizlilik odaklı Android ve iOS tarayıcısı Firefox Focus bugün itibarıyla büyük bir güncelleme aldı. Güncelleme, mobil tarayıcıya bazı yeni görsel özellikler getiriyor ve performans artışı sağlıyor.

2016 yılında hizmete giren Firefox Focus, izlenmeye karşı (reklamlar dahil) yerleşik korumaya sahip ve uygulamadan çıktığınızda geçmişi otomatik olarak siliyor.

Yeni güncellemede Mozilla, tarayıcının görsel tasarımını Android Pie ve iOS 12'nin en son tasarım detaylarıyla uyumlu olarak her bir platforma getiriyor. Yeni URL barı, basitleştirilmiş ayarlar menüsü ve güncellenmiş simgeler Android versiyonundaki değişikliklerden başlıcaları olarak göze çarpıyor.

Ana ekranda tarayıcı kullanımı ipuçları ve arama önerilerinin kullanılabilirliği gibi yeni özelliklerin her iki platformda da yer alacağı belirtiliyor. Mozilla, arama önerileri özelliğinin potansiyel olarak gizlilik sorunlarına yol açtığının farkında ve bu nedenle bu özelliği varsayılan olarak devre dışı bir şekilde sunuyor.

Mozilla Firefox Focus Yeni Güncelleme 2

Güncellemenin en heyecan verici kısmı ise Mozilla’nın, Firefox Focus’un Android versiyonunda yeni tarayıcı motoru GeckoView'ı temel alması. Yeni tarayıcı motoru, Firefox’un yakın zamanlardaki Quantum güncellemeleri serisinin avantajlarını da beraberinde getiriyor ki bu güncellemeler masaüstü PC’lerde Firefox’un performansını büyük ölçüde artırmıştı.

Firefox Focus, şu anda Firefox’un standart Android ve iOS uygulamalarında henüz hazır olmayan GeckoView için bir deneme platformu olacak. Ayrıca Mozilla, beta sürecine katılıp diğer Android tarayıcıların sunamayacağı özellikler sunarak tarayıcı motorunun geliştirilmesine katkı verecek kullanıcılarını ödüllendirmek istiyor.

Firefox Focus’u Google Play Store’dan ya da aşağıdaki bağlantımıza tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.