Mühendislik Öğrencileri Okulu Bitirmek için İHA Üretecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından başlatılan proje kapsamında artık lisans öğrenimi gören son sınıf öğrenciler, İHA ve uçak üretiminde yer alacak. Yerli ekipmanlara öğrencilikten alışacak olan genç mühendisler, üretim/tasarım projeleri yürütecek.

"Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projesi"ni uygulamaya koyan TUSAŞ, ihtiyaç halinde olduğu insan kaynağı yetiştirilmesi, geleceğin mühendislerinin çok taraflı araştırmalarda yer alması gibi yeteneklerinin gelişmesini hedefliyor. Solar 1 İHA, Solar 2 İHA gibi üretimi devam eden projelerde boy gösterecek üniversite öğrencileri, İHA'nın kavramsal tasarımı, üretimi ve uçuş testleri gerçekleştirilecek.

VLA (Very Light Aircraft/Çok Hafif Uçak) kategorisinde ise uçağın çalışma mekanizması yakından takip edilebilecek, yüksek dayanımlı ve form alabilen makaralar uygun malzeme ve teknik detaylarla tasarlanabilecek. Bu anlamda genç mühendis adaylarına bir hayli önemli görevler veren TUSAŞ, otopilot yazılımlarını da gençlerle geliştirecek.

Sadece İHA Değil, Yazılım da Gençlerin Elinde

Ayrıca yerli teknolojilere yerleştirilecek olan radarlarda kullanılmak üzere radyo, televizyon, GSM gibi RF yayın yapan istasyonların yaydıkları işaretlerden faydalanarak hedef tespit edilecek ve aynı zamanda çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi üzerinde durulacak.

Peki ya siz yerli teknolojilerin genç mühendislerle birlikte üretilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!