Müjde, Artık Oyun Olimpiyatları Yapılacak!

Müjde, Artık Oyun Olimpiyatları Yapılacak!

Günümüzde oyunların çeşitli turnuvalar ile önce çıktıklarını ve profesyonel derecede temsil edildiklerine tanık oluyoruz. Düzenlenen e-spor turnuvalarında takımlar ya da bireysel olarak oyuncular League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, DOTA 2, Starcraft gibi oyunlarda yeteneklerini sergiliyorlar. Bu turnuvalarda birçok farklı sponsorun destek verdiğine ve büyük para ödülleri dağıtıldığına tanık olabiliyoruz.

Şimdi ise e-spor, ödüllü turnuvaların dışına çıkarak olimpik bir spor dalı oluyor. İngiltere hükümeti yaptığı girişim ile e-sporu olimpiyatlara dahil ettirmeyi başardı. Bu sayede profesyonel oyuncular olimpiyatlara katılarak ülkelerini temsil edebilecekler.

İlk Olimpik E-Spor Karşılaşmaları Rio Olimpiyatlarında Gerçekleşecek

eGames adını alacak ilk resmi olimpik e-spor karşılaşmaları bu yaz aylarında Brezilya'da düzenlenecek Rio Olimpiyatları'nda gerçekleşecek. Rio 2016'daki bu uluslararası oyun karşılaşmalarına katılabilmek için ise belli kriterleri yerine getirmek gerekecek. Bu e-spor olimpiyatlarına herhangi bir ülke katılabilecek ve ülkeleri eTeam adı verilen ulusal takımlar temsil edecek. eTeam'de yer alacak oyuncuların ise 18 yaşından büyük olmaları gerekmekte.

Ödül Madalya Olacak

2 gün boyunca sürecek oyun olimpiyatlarının ödülü ise sadece madalya olacak. Bireysel ve takım tabanlı gerçekleşecek ve herhangi bir para ödülünün yer almadığı karşılaşmalarda oyuncular ülkelerine gurur ve madalya kzandırmak için mücadele edecekler.

Olimpiyatlarda hangi oyunların karşılaşmalarda tercih edileceği ise henüz belli değil.

YORUMLAR