Müjde! Elektronik Radar Uygulaması Tarih Oluyor

Müjde! Elektronik Radar Uygulaması Tarih Oluyor

Hayata geçtikten sonra her yıl milyonlarca araç sürücüsüne ceza kesen elektronik radar sistemi İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklama ile sonlandırıldı. Bundan sonra elektronik radar sistemi kullanılmayacak.

Uzun zamandır araç sürücülerinin korkulu rüyası haline gelen elektronik radar sistemi sona erdirildi. Kamuoyundan gelen tepkileri ve şikayetleri değerlendiren İçişleri Bakanlığı, yapılan açıklama ile elektronik radar sisteminin kaldırıldığını açıkladı. Konuyla ilgili açıkama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerin yüksek elektronik radar gelirlerinden pay almak için sıraya girdiğini, bu nedenle tepkilerin çığ gibi büyüdüğünü ve bu yüzden sistemin iptaline karar verdiklerini de söyledi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ilk olarak Ordu'da hayata geçen TEDES, hızla diğer illere de yayılmış ve araç sürücülerini zor durumda bırakmaya başlamıştı. Sadece Ordu'da 1 yılda yarım milyon araca ceza kesen TEDES, henüz deneme sürecinde bile tepkilere neden olmuştu. Durum böyle olunca TEDES'in sağladığı yüksek gelirden faydalanmak isteyen belediyeler de elektronik radar kurmak için sıraya girmişti. Öte yandan TEDES sistemi yılda ortalama 1.3 milyon TL'yi belediyelere gelir olarak bırakıyor. Bakanlık ise milyonlarca sürücüye ceza kesildikten sonra sistemin iptal edilmesi kararını verdi. Bundan sonra elektronik radar sistemi kullanılmayacak.

BTK Adil Kullanım Kotası'nın Kaldırılacağı Tarihi Açıkladı

Milli Kodlama Eğitim Platformu Hackercan ile Tanışın


YORUMLAR