Müjde, Gözlüksüz 3D Sinema Teknolojisi Geliştirildi!

Müjde, Gözlüksüz 3D Sinema Teknolojisi Geliştirildi!

Eğer sinamaya gittiğinizde 3 boyutlu film izlemenin büyük bir dert olduğunu düşünüyorsanız size güzel bir haberimiz var. 2000'li yıllarında başından sonra sinemalarda 3D filmler yaygınlaşmaya başlamıştı. 3 boyutlu sinema son dönemde ise demirbaş niteliği kazandı. Artık çoğu film sinemalara sadece 3D versiyonuyla geliyor, bazı filmlerin standart 2 boyutlu versiyonları gösterime bile girmiyor. Fakat günümüzde kullanılan 3 boyut teknolojisi çok sağlıklı bir teknoloji değil.

Mevcut 3 boyut teknolojisi temel olarak aynı sahnenin farklı açılardan çekilmiş görüntülerinin ekrana yansıtılması ve izleyicilerin 3 boyutlu gözlükleri yardımıyla bu görüntüleri derinliğe sahipmiş gibi görebilmesi mantığına dayalı. Fakat gözlük kullanma zorunluluğu bu tür filmlerin izlenilmesinde çeşitli sıkıntılar yaratıyor. Uzun süreli seanslarda baş dönmesi, film izlerken sahneye belli bir açıyla bakılmasının gerekmesi, gözlüklerin ergonomik olarak rahatsız olmaları, gözlük satın alma veya yanında bulundurma derdi bu sıkıntılar arasında sayılabilir. Ayrıca normalde de gözlük kullanan izleyicilerin sinemada ek bir gözlük kullanamayacak olmaları gözlüklü insanların lens olmadan 3 boyutlu film izleyememesi anlamına geliyor.

İşte bu sıkıntıları ortadan kaldıracak olan ve Cinema 3D adı verilen bir gözlüksüz 3D teknolojisi Amerika'daki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirildi.

Cinema 3D Nedir, Nasıl Çalışır

Aslında gözlüksüz 3D çok yeni bir kavram değil. Daha önceden televizyonlarda, el oyun konsollarında ve bazı cep telefonlarında gözlüksüz 3D çözümleriyle karşılaşmıştık. Fakat Cinema 3D ilk defa sinama salonlarında kullanılacak bir teknoloji olacak.

Cinema 3D temel olarak tek bir ekran içerisine farklı görüntü açılarının gömülmesini mümkün kılıyor. Yani mevcut teknolojideki gibi yanıstma yolu kullanılmıyor. Her izleyici bu teknoloji sayesinde kendi konumlarına uygun bir görüş açısı elde ediyor. Görüntüdeki derinlik ise Cinema 3D'nin kullandığı özel optik sistemiyle sinema salonuna çeşitli aynalar ve lensler yardımıyla kazandırılıyor.

MIT bu teknolojinin henüz ticari olarak kullanılmasının mümkün olmadığını, bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini açıklıyor.

Siz de Evinize Bir IMAX Sinema Salonu Kurabilirsiniz

YORUMLAR