Müjde! Gramar Polislerinin Aslında Sevimsiz İnsanlar Oldukları Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Müjde! Gramar Polislerinin Aslında Sevimsiz İnsanlar Oldukları Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Sosyal medyada herhangi bir şey paylaştığınızda, WhatsApp veya Skype gibi mesajlaşma uygulamalarıyla yazıştığınızda kimi zaman karşınıza bütün gramer hatalarınızı tespit ederek ifşa eden ve sizi yerin dibine sokan sevimsiz arkadaşlarla karşılaşabiliyorsunuz. Hatta bu hataları komik paylaşımlar yapmak için bilerek yapabiliyorsunuz. Buna rağmen gramer polisi arkadaşlarımızın ifşa oklarından kaçamıyor, usulca bir köşeye giderek sessizce ağlamaya başlıyorsunuz.

Eğer çevrenizde de, da, ki ve soru eklerini ayıran, kısaltarak yazdığınız kelimeleri, noktalama işaretlerini düzelten ve daha da ileri giderek bu halinizle dalga geçerek hakaret etmeye başlayan birileri varsa bilin ki sorun sizde değil. Amerika'da Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada bu durumun kaynağı araştırılmış.

83 kişiden oluşan bir deney grubu üzerinde uygulanan testlerde deneklerden gramer hataları ve kısaltılmış kelimeler içeren veya hiçbir hata içermeyen e-postalar okumaları talep edilmiş. Deneklerden kendi kişilikleri hakkında bilgiler talep edildikten sonra okudukları e-postaları değerlendirmeleri istenmiş. E-postaları gönderen insanların zeka seviyeleri ve arkadaşça yaklaşım seviyeleri gibi hususlarda değerlendirme yapan denekler bu değerlendirmelerine göre sınıflandırılmış.

Test sonucunda daha dışa dönük ve arkadaş canlısı oldukları tespit edilen deneklerin gramer hatalarını ve yazım yanlışlarını önemsemedikleri gözlenmiş. Fakat içe dönük karakter yapısına sahip olan deneklerin bu hatalara çok daha az toleransının olduğu ve hataları daha kolay tespit ettikleri görülmüş.

Eğer sizin de gramer ve yazım hatalarını birilerinin gözüne sokmak gibi kötü huylarınız varsa bu huylarınızı bir köşeye bırakmanın zamanı geldi. Daha az hassas olmanın sizi daha mutlu yapacağı ve zihninizi gereksiz detaylarla yormayacağı da bir gerçek.

YORUMLAR