Müjde! Tüm Android Uygulamaları Chromebook’a Geliyor

Müjde! Tüm Android Uygulamaları Chromebook’a Geliyor

Bir süredir dedikodu olarak dolaşan hizmet gerçek oluyor. Google Play resmi uygulamaları artık Chromebook’larda da kullanılabilecek. Bugün Google I/O Konferansında resmen duyurulan bu hizmet Eylül ayında başlayacak.

Android Geliştiriciler Blogu ve Google I/O 2016’da duyurulan bu haber Chromebook’un çıtasını yükseltiyor. Chromebook bu destekle yeni nesil tabletlerin tahtını sallayacak. Böylelikle uygulama geliştiriciler yaptıkları ürünlerin daha çok dolaşımını sağlayabilecekler. Kullanıcılar da sevdikleri Android uygulamaların hemen hepsini Chromebook’lar üzerinde de kullanabilecekler.

Google Play ve Chromebook nasıl çalışacak?

Chromebook’larda kullanılacak olan Android uygulamalar 3 farklı pencere boyunda kullanılabilecekler. Ayrı pencereler hareket ettirilebilecek. Uygulamalar klavye – fare gibi bütünleşik cihazlarla da entegre olacaklar. Uygulamalar Wi-Fi ya da Blıuetooth gibi bağlantılardan da faydalanacaklar. Chrome ve Android arasında dosya erişimi de kusursuz olacak. Chromebook kullananlar dosyalarını Android cihazlarla paylaşabilecekler. Performans açısından bir sıkıntı yaşanmaması adına uygulama geliştiriciler ürünlerini her iki sisteme göre optimize edecekler. Playstore’da Chromebook uygulama geliştiricileri için özel bir kategori de açılacak. Bu kategoride ilk olarak Temmuz ayından itibaren ASUS Chromebook Flip, Chromebook Pixel (2015) ve Acer Chromebook R11 için uygulamalar bulmak mümkün olacak. Buradaki linke tıklayarak 2016 yılının sonbaharında diğer hangi Chromebook cihazların bu servisten faydalanacağını görebilirsiniz. 

Chromebook iPad’den İlk Raundu Aldı

Google Play Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Play Uygulamalarının İkonları Yenilendi

YORUMLAR