Mutasyonlu Koronavirüs Görülen Ülke Sayısı Açıklandı!

Mutasyonlu koronavirüs kaç ülkede tespit edildi? Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, merak edilen soruyu yanıtladı. İşte detaylar!

Mutasyonlu koronavirüs tespit edilen ülke sayısı belli oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, konuya ilişkin oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Mutasyonlu Koronavirüs Kaç Ülkede Görüldü?

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, yaptığı açıklamada, koronavirüsün İngiltere varyantının 86, Güney Afrika varyantının 44 ve Brezilya varyantının ise 15 ülkede görüldüğünü söyledi. Güney Afrika'da tespit edilen mutasyona ilişkin önemli bilgiler paylaşan Dr. Berdyklychev, "Bu varyant, Güney Afrika’da diğer tüm varyantların önüne geçti. Yeni haftalık vakalar, 2020 yılının Kasım ayının başından itibaren artarak 2021 Ocak ayının başlarında zirveye ulaştı" dedi.

Dr. Berdyklychev, "Son iki haftada ise düşüş eğilimi gözlendi. Bulaş; Güney Afrika varyantın, muhtemelen virüsün insan hücrelerine bağlanma kabiliyetini artıran mutasyonların daha önceki varyantlara kıyasla daha fazla bulaşa neden olduğu ortaya konulmuştur. Şimdiye kadar, bu varyantın neden olduğu farklı bir hastalık şiddetine sahip olduğuna dair hiçbir gösterge yoktur" ifadelerini kullandı.

Brezilya varyantına dair açıklamalarda bulunan  Dr. Berdyklychev, "9 Şubat 2021 tarihi itibarıyla bu varyantın 15 ülkede mevcut olduğu bildirildi. Yeniden enfekte olma üzerine Manaus’tan gelen ilk raporlar, bu varyantın daha çok vakada yeniden enfeksiyona yol açabileceği olasılığının altını çizmektedir. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Bulaşın daha fazla olduğuna dair söylemler mevcuttur. Şiddet konusunda herhangi bir etki bildirilmemiştir, çalışmalar devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Dr. Berdyklychev, "Birleşik Krallık yakın zamanda, hastalık şiddetinde artış olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu öne süren araştırmalardan elde edilen sonuçları paylaşmıştır; ancak sonuçlar başlangıç niteliğindedir ve bu bulgular hakkında kesin konuşabilmek için daha fazla analiz yapılması gerekmektedir" dedi ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Genel olarak virüse karşı alınmış halk sağlığı önlemlerinin ve sosyal önlemlerin bu varyant için de işe yaradığını bilmek önemli bir noktadır. 2021 Ocak ayının başlarında Birleşik Krallık'ta yeni vakaların zirveye ulaşmasının ardından vakalar düşüş eğilimi göstermektedir. VOC 202012/01 yerel yayılımının bildirildiği Danimarka, İrlanda ve Hollanda'da da insidans konusunda benzer düşüşler bildirilmiştir."

Aşılar Mutasyonlu Koronavirüse Karşı Etkili mi?

Dr. Berdyklychev, "Aşıların yeni varyantlar üzerindeki etkinliğini belirlemek için yapılan bazı çalışmalar bulunmaktadır ancak şu anda Brezilya'da oluşturulan varyantla ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz. Güney Afrika varyantına aşı etkisi ön laboratuvar çalışmaları, aşıların etkililiğinde hafif bir azalma olduğunu (Moderna, Pfizer mRNA aşıları gibi), ancak koruma seviyelerinin yüksek olduğunu göstermektedir" ifadelerine yer verdi ve şu sözlerle devam etti:

"28 Ocak 2021 tarihinde Novavax ve J&J, aşılarının etkili olduğunu ancak 501Y.V2 varyantına karşı daha az etkili olduğunu açıklamıştır. Oxford-AstraZeneca aşısının Güney Afrika’da tanımlanan varyantın neden olduğu hafif ila orta dereceli hastalığı önlemede minimum düzeyde etkili olduğunu gösteren bir çalışma sonrası Güney Afrika 7 Şubat tarihinde bu aşının piyasaya sürülmesini geçici olarak ertelediğini açıkladı."

"Araştırmanın sınırlı örneklerle yapılmış olması ve katılımcıların daha genç ve sağlıklı profili göz önüne alındığında, aşının daha şiddetli hastalıkları önlemede etkili olup olmadığını belirlemek önemli. Birleşik Krallık varyantı aşı etkisine ilişkin çalışmalar devam etmekte, ancak ön laboratuvar çalışmaları (çalışmaların ön bilgileri mevcuttur), Pfizer ve Moderna aşılarının VOC2012/01 varyantına karşı etkinliğinde önemli bir kayıp olmamasından öte neredeyse hiç kayıp olmadığını gösterdi. Bunlar, daha kapsamlı örnek gruplarıyla daha fazla araştırma yapılmasını gerektiren ön bulgular."

"28 Ocak 2021 tarihinde Novavax, aşısının etkisinin biraz düştüğünü ancak yine de VOC 202012/01 varyantına karşı yeterince etkili olduğunu açıklamıştır. Brezilya varyantı; şu anda bu özel varyant için yeterli çalışma ve bilgi mevcut değildir."

Prof. Dr. Ceyhan: Mutasyonlu Koronavirüste Yol Ayrımındayız!
Bilim

Prof. Dr. Ceyhan: Mutasyonlu Koronavirüste Yol Ayrımındayız!

Mutasyonlu koronavirüs için kritik bir açıklama geldi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof.

YORUMLAR