Müzikle Tüyleriniz Ürperiyorsa Özel Bir Beyine Sahipsiniz

Müzikle Tüyleriniz Ürperiyorsa Özel Bir Beyine Sahipsiniz

Yapılan bir araştırmaya göre, müzik dinlerken vücudunuzdaki tüylerin harekete geçiyor olması, sizin özel bir beyin yapısına sahip olduğunuzun önemli bir işareti.

Hiç kolunuzdaki tüm tüyleri ya da saçlarınızı harekete geçiren harika şarkıların, aslında sizi özel kılabileceğini düşündünüz mü? Sadece bu da değil, yoğun duygularla boğazının düğümlenmesi, hıçkırararak ağlama hissini yaşadınız mı?

Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, müzikten etkilenerek benzer tecrübeler yaşayan insanların beyninde bu gibi etkileri yaşamalarının, beyinlerde özel tepkileri tetikleyerek yaşayabildiği ortaya çıkarıldı.

Araştırmada denek olarak 20 öğrenci kullanıldı ve bunlardan 10 tanesi sözü edilen duyguların dinledikleri müzikle ilişkili olduğunu kabul ettiler. Geri kalan öğrencilerin beyin taramalarında herhangi bir hareket gözlemlenmedi. Bu deney, dinledikleri müzikle duygusal ve fiziksel bağ kurmayı başarmış olanların, aslında tepki vermeyenlerden daha farklı bir beyin yapısına sahip olduklarını işaret ediyor.

Bu araştırma, beyinde bulunan işitme kortekslerinin duyguları işleme merkezi ile güçlü sinirsel bağlantısı olacağının işareti olarak değerlendirildi. Deney,  müzikten güçlü sinyaller alabilen deneklerin daha yoğun duyguları ortaya çıkararak tepki verebildiğini ortaya koyarken, duygusal ve sinirsel iletişimlerinin diğerlerinden farklı olduğunu da işaret ediyor. Denekler laboratuvar ortamında olsalar bile söz konusu beyin özelliklerini yoğun olarak yaşayabiliyorlar.

Deneyin amacı, "nörolojik olarak bu reaksiyonlara neyin neden olduğunu öğrenmek" olarak tanımlandı. Gelecekte psikolojik rahatsızlıklar için farklı tedavi yöntemlerinin ufkunu açabileceği düşünülüyor.

En İyi Müzik Uygulamaları

Spotify, Dünya Müzik Haritasını Yayınladı

Spotify, 2017 İlk Çeyrek Türkiye Müzik Haritası'nı Yayınladı

YORUMLAR