Napster Geri Döndü Ama...

Napster Geri Döndü Ama...

1999 yılında hizmet vermeye başlayan Napster, üzerinde telif hakkı olan medya ürünlerinin kolayca kopyalanmasını ve paylaşılmasını sağlıyordu. Yaşadığı sıkıntılardan sonra kapanan Napster, şimdi geri dönüyor ama...

1999 yılında henüz internet o kadar yaygın değilken, bir anda gündeme oturan Napster, özellikle telifli müziklerin indirilmesini çok kolay hale getirmişti. Neredeyse herkes tarafından kullanılmaya başlayan servis en çok Metallica grubu bateristi Lars Ulrich'i çok üzmüştü. Bütün ABD'nin önünde Napster'ın sahibi ve Lars bir hukuk mücadelesine girişmiş ve sonunda Napster kapanmıştı. 

2011 yılında ise Rapsody isimli bir müzik şirketi, Napster isminin haklarını satın aldı. Kasım 2015'te ise sadece Kanada'da Rapsody ismini Napster ile değiştirmişti. Yapılan resmi açıklamayla birlikte ise bu ismin Dünya çapında değişeceğini, Rapsody'nin artık Napster olacağı açıklandı. Değişikliğin sebebi ise Napster isminin, Rapsody isminden daha çok müzikle alakası olması gösterdi. Bu şirket isminin değişikliğinden sonra ne gibi yeni hizmetlerin devreye gireceği ise bilinmiyor. Ancak Napster, yeni açıklamalarını yakın zaman sonra yapacağının da altını çizdi.

Airtime: Napster Kurucularından Yeni Proje

Twitter Müzik Servisi SoundCloud'a 70 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Spotify'da Ücretsiz Müzik Dinleme Dönemi Kapanıyor

YORUMLAR