NASA 2022 Ay Görevini İptal Etti

NASA 2022 Ay Görevini İptal Etti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2022 yılında gerçekleştirmeyi planladığı Ay misyonunu ani bir kararla iptal etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın da açık desteğini alan robotik Ay görevinin rafa kaldırılması büyük bir şaşkınlığa yol açtı.

NASA, Apollo'nun 1969'dan 1972'ye kadar gerçekleştirdiği Ay görevleriyle çok önemli keşiflere imza atmıştı. Ay'daki hidrojen, oksijen ve suya dair bileşenleri araştırmak için "Resource Prospector" adlı gezgin bir robot üzerinde çalışan Amerikan uzay ajansı, beklenmedik bir kararla bu misyonu iptal etti.

NASA AY GÖREVİ

Ay'da çalışması planlanan tek robotik görev alan bu proje, uzay madenciliği açısından da müthiş bir önem taşıyordu. NASA'nın tasarladığı bu küçük gezici araç, Ay kutuplarına iniş yaparak, oradaki derin buzlara sondaj yapacaktı.

Öte yandan Resource Prospector, Ay'a tekrar insan göndermenin en önemli adımı olarak görülüyordu. Zira Trump her seferinde Amerikalı astronotları Ay'a geri göndermek istediğini ve NASA'nın bu projesine sonsuz bir şekilde destek verdiğini belirtiyordu. 

Peki, NASA'nın iptal kararının altında ne yatıyor? University of Central Florida'dan Gezegen Bilimci Dr. Phil Metzge, iptal kararının asıl sebebi olarak yüksek maliyeti gösteriyor. Resource Prospector görevinin hiçbir zaman tam olarak finanse edilemediğini söyleyen Metzge, NASA'nın proje üzerinde dört yıldan bu yana çalıştığını ancak gerekli kaynağın sağlanamadığını ifade ediyor.

Bu dev proje için büyük bir finansman bulamayan NASA, sürecin de iyi yönetilememesinden dolayı 2022 yılında gerçekleştirmeyi planladığı Ay misyonunun vazgeçmek zorunda kaldı. 

Buna rağmen Resource Prospector projesinin, yeniden insan keşif programına entegre edileceği söyleniyor. NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Ay'a insan götürme amacını her daim koruduklarını ve bunun için çalıştıklarını belirtti. Fakat bu projenin Ay'a tekrar insan göndermenin kilit noktası olduğunu düşünürsek, iptal kararının NASA'nın sahip olduğu vizyona ters düştüğünü net bir şekilde söyleyebiliriz. 

Geçtiğimiz Kasım ayında Başkan Donald Trump, Uzay Politikası’nın bir parçası olarak NASA’nın insanları Ay’a geri döndürmesini istediklerini açıklamıştı. Trump,  “Uzay’a daha önce hiç öncülük etmediğimiz gibi öncülük edeceğiz” ifadelerini kullanmış ve Uzay’ı, "Bir sonraki muhteşem Amerikan hudut bölgesi" olarak tanımlamıştı.