NASA, Astronotların Tuvalet Sorununu Çözene 30 Bin Dolar Ödül Verecek

NASA, Astronotların Tuvalet Sorununu Çözene 30 Bin Dolar Ödül Verecek

NASA, uzayda oldukça zor şartlar altında tuvaletini yapmak gibi temel ihtiyaçlarını gidermeye çalışan astronotların tuvalet sorununu çözene 30 bin dolar ödül vereceğini duyurdu.

Uzayda şartların oldukça zorlu olduğunu biliyorsunuzdur. Dünyadakinden farklı olarak yerçekimsiz alanda tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi çoğu durumda astronotların zor durumda kalmasına neden oluyor. Uzayda sıvıların yarı akışkan haline bürünmesi ve havada uçuşan su tanecikleri özellikle astronotların tuvalet ihtiyaçlarını zora sokuyor. Uzay mekiği içerisinde bu soruna kısmen de olsa çözüm bulan NASA, uzay mekiği dışında kalan astronotların acil durumları için çözüm yolu arıyor. 

Uzay mekiği dışındayken özel bir elbise giyen astronotlar bu şekilde 6 gün boyunca yaşayabiliyor ve temel besin maddeleri elbiseyle beraber sağlanıyor. Astronotların tuvalet ihtiyacı geldiğinde işler biraz karmaşıklaşıyor ve ihtiyacın giderilmesi için elbiselerin çıkarması gerekiyor. Ancak, uzay mekiğine olan mesafenin fazla olması ve uzay mekiğinin basıncında bir sorun olması durumunda astronotlar zor durumda kalabiliyor. Tam da bu soruna odaklanan NASA, henüz bir çözüm bulabilmiş değil. Bu nedenle NASA, bizlerden medet umuyor ve astronotların elbiselerindeyken tuvalet ihtiyaçlarını giderebilme sorununa karşı bir yarışma başlattı ve çözüm bulan kişiye 30 bin dolar vereceğini açıkladı.

İşin "troll" kısmı bir hayli fazla olsa da eğer yaratıcı bir fikriniz varsa buradan başvuru yapabilirsiniz. 

NASA İdrar Kullanarak Uzak Galaksileri Keşfetmeyi Planlıyor

NASA Mars’ta Dev Bir Buz Gölü Bulunduğunu Açıkladı

YORUMLAR