NASA Buz Cehennemi Plüton'dan Çektiği Son Görüntüleri Yayınladı

NASA Buz Cehennemi Plüton'dan Çektiği Son Görüntüleri Yayınladı

NASA, uzay aracı "New Horizons" tarafından çekilen, gizemli gezegen olarak da tanımlanan Plüton'un yeni fotoğraflarını yayınladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracı "New Horizons" (Yeni Ufuklar) tarafından çekilen, "gizemli gezegen" olarak bilinen Plüton'un yeni fotoğraflarını yayımladı.

BBC'nin haberine göre, Plüton'un son fotoğraflarında gezegenin yüzeyinde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler ve yüzen buz kütleleri olduğu görülüyor.

NASA'nın geçen ay sonunda yayınladığı fotoğraflarda da Plüton'un bazı bölgelerinde hareket eden buz kütleleri ve etrafında puslu bir katmanın bulunduğu görülüyordu. Bu katmanların ve gezegenin yeni fotoğrafları Pluton'un sırlarına daha çok ışık tutuyor.

Southwest Research Institute'de (Güneybatı Araştırma Enstitüsü) görevli bilim insanı Alan Stern, yeni fotoğraflarla ilgili olarak, "Plüton, bize Güneş Sistemi'nde rastladığımız her şeyle rekabet eden yeryüzü şekillerinin çeşitliliğini ve zorlu süreçleri gösteriyor" dedi.

"New Horizons" ekibindeki araştırmacılar daha önce Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu söylemişlerdi. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar Pluton'un jeolojik aktivitelerinin hala devam ettiğini savunuyorlar. 

Nasa Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

NASA Güneş Patlamalarını 5 Yıl Boyunca Kaydetti

Toplu Taşımaya NASA Devrimi: SkyTran

YORUMLAR