NASA, Buzulları Lazer Uydusuyla İnceleyecek

NASA Icesat2 Uydusunu Fırlattı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, son yıllarda gezegenimizdeki buzullarda yaşanan en ufak değişimleri bile dikkatle takip ediyor. Çünkü NASA verilerine göre, buz katmanlarında yalnızca son bir yılda yaşanan erime, tüm Dünya’da deniz seviyesinin bir milimetre yükselmesine yol açtı.

NASA, buzullardaki değişimleri incelemek amacıyla daha önce Icesat isimli bir uydusunu uzaya fırlatmıştı ve bu uydu bir süredir görevdeydi. Şimdilerde ise buzulları daha detaylı incelemek amacıyla Icesat-2 isimli çok daha gelişmiş bir uyduya sahip olan NASA, lazer sistemiyle çalışan bu yeni uydusunu uzaya fırlattı.

1 milyar dolarlık maliyeti olan Icesat-2 uydusunun, Dünya’daki buz tabakası, deniz buzu ve vejetasyondaki değişimleri inceleyeceği ifade edildi. Özellikle kutup bölgeleri üzerine odaklanacak olan uydu, Grönland ve Antarktika buzullarındaki erimenin deniz seviyesinin yükselmesinde ne denli rol oynadığını inceleyecek.

NASA Icesat2 Uydusunu Fırlattı 2

Northrop Grumman şirketi tarafından yapılan Icesat-2 uydusu, incelemeleri sırasında devamlı olarak lazer ölçümler yapacak. Uydudan gönderilen lazer ışınlarının Dünya yüzeyinden geri yansıma süresi üzerinden yapılacak ölçümlerle, buzullardaki incelme ve erime miktarları hesaplanacak. Lazer ışınlarının Dünya yüzeyinden araca geri yansıması, saniyenin bir milyarda biri kadarlık bir sürede gerçekleşecek.

Saniyede 10 binin üzerinde lazer ışını gönderebilecek şekilde geliştirilen Icesat-2 uydusu, daha önce aynı görev için gönderilen Icesat uydusuna oranla 250 kat daha fazla bilgi toplayabilecek. Buzulların yanı sıra kar tabakalarını, nehir yüksekliklerini ve vejetasyonu da inceleyecek olan uydu, bu sayede ormanlardaki karbon gazı miktarı ölçümü, sel ve kuraklık önlemleri, yaban hayatı davranışları gibi pek çok araştırma için çok önemli veriler sağlayacak.