NASA, Çılgın Proje İçin Elon Musk ile Anlaştı

NASA, 10 bin katrilyon değerindeki gök taşının peşinde. Elon Musk ile anlaşıldı. Detaylar haberimizde.

NASA’nın gözü dünya ekonomisini alt üst edecek bir gök taşında. Dünya ekonomisinin tamamından daha değerli olan gök taşına gitmek için Elon Musk ile anlaşıldı. Çılgın projenin detayları haberimizde.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), SpaceX’e ait Falcon Heavy roketlerini kullanarak 10 bin katrilyon dolar değerindeki göktaşına gideceğini duyurdu. NASA’nın uzay madenciliği için attığı bu adım dünya ekonomisinin çökmesine sebebiyet verebilir.

Bünyesinde demir, nikel, altın, platin, bakır, kobalt, iridyum, redyum gibi çok değerli madenleri bulunduran gök taşı, dünya ekonomisinin toplam değerinden katbekat yukarıda. Şöyle ki, dünya ekonomisinin toplam değerinin 75 trilyon dolar olduğu söyleniyor. NASA’nın radarındaki gök taşının değeri 10 kentilyon dolar. Mars ve Jüpiter arasında olduğu saptanan gök taşı gezegenimize getirildiği taktirde dünyadaki herkes milyarder olabilir. Ancak uzay madenciliği bir yana bu asteroidde yer alan maddeleri gezegene taşımak oldukça maliyetli. Teknoloji çok hızlı geliştiğinden uzay madenciliğinin maliyeti azalacak, uzay seyahatleri de hayal olmaktan çıkacak.

Bugüne kadar bir gök taşından gezegenimize sadece bir kez materyal getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’na ait Hayabusa uzay aracı, 2010’da 25143 Iwokawa asteoidinden Dünyaya birkaç parça toz ulaştırabilmişti. Dünya ekonomisini çökerteceği söylenen gök taşına gidecek uzay aracının 2022’de (Temmuz’da) Florida’daki Cape Canaveral araştırma merkezinden fırlatılması planlanıyor.

YORUMLAR