NASA Çöpleri Toplamak İçin Uzaya Çarşaf Gerecek

NASA Çöpleri Toplamak İçin Uzaya Çarşaf Gerecek

İnsanoğlu uzayı araştırma, uzay teknolojileri hatta uzay turizmi konusunda her geçen gün gelişiyor. Uzay hakkında takıldığımız en büyük sorunlardan biri ise uzay çöpleri. İnsan uzay ilişkisi arttıkça, uzay çöplerinin olası zararları da aynı oranda artış göstermeye başladı. Öyle ki artık uzay araç ve uydularına zarar verme tehdidine sebep olan bu çöpler için Aerospace Uzay Şirketi'nin biraz komik bir fikri var.

Hayır canım, başlığı yanlış okumadınız. Gerçekten de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, uzaya gereceği bir çarşafla çöpleri toplamaya hazırlanıyor. Brane Craft isimli, çarşafa benzetilen teknoloji ürünü, uzaydaki çöpleri etrafına toplamak için uzaya gönderilecek. Ve daha sonra Dünya’ya geri çekilen uzay aracı çöplerin atmosferde yakılmasını sağlayacak.

0,2 metrekare genişlikte ve 10 mikron kalınlıkta olan ultra ince uzay aracı, esnek bir plastik yapıdan üretilecek ve roketler yardımıyla uzaya çıkarılacak. İnsan saç telinin yarı çapındaki Brane Craft’ın geliştirilmesi için bir yıllık bir sürece ihtiyaç var. Gözümüzde henüz canlanamayan bu ‘uzay çarşafı’ fikrini NASA kabul etti ve çalışmalara başlandığını açıkladı. E bizde merakla bekliyoruz.

YORUMLAR