NASA, Dünya'nın 3 Katı Büyüklüğünde Bir Gezegen Keşfetti

NASA, Üç Yeni Öte Gezegen Keşfetti

NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) adındaki keşif uydusu, Dünya'dan 59,5 ışık yılı uzakta yeni bir öte gezegen keşfetti.

TESS’in son keşfi, ABD’nin Seattle eyaletinde düzenlenen Amerikan Astronomi Derneği toplantısında açıklandı.

Güneş Sistemimizin dışında olan ve HD 21749b olarak adlandırılan öte gezegen, Dünya'dan 53 ışık yılı uzakta Ağcık (Reticulum) Takımyıldızı'ndaki bir cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor. 

Gezegenimizin üç katı büyüklüğünde olan HD 21749b, döndüğü yıldızın yörüngesindeki bir turu Dünya zamanıyla 36 günde tamamlıyor. Büyük bölümü sudan oluşan gezegen, inanılmaz bir gaz yoğunluğuna sahip olması sebebiyle insan yaşamı için uygun değil. 

TESS öte gezegen

MIT Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü'ne göre, öte gezegenin yüzeyi, neredeyse Güneş kadar parlak olan yıldızına yakınlığı sebebiyle 150 derece civarında bir sıcaklığa sahip.

MIT'den ökbilimci Diana Dragomir, "Bu gezegen büyük ihtimalle yoğun su içeriyor ve ağır gazlardan oluşan bir atmosfere sahip" dedi.

“Sıcak gezegenlerin atmosferleri hakkında birçok şey biliyoruz; ancak daha küçük ve daha soğuk gezegenler hakkında çok fazla şey öğrenemedik” diyen Dragomir, TESS’in yeni keşif sayesinde bu türdeki gezegenleri ayrıntılı olarak inceleme şansına sahip olacaklarını söyledi.

TESS uydusu, NASA tarafından 18 Eylül'de SpaceX’in ürettiği Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılmıştı.