NASA, Europa Hakkında 'Şaşırtıcı' Açıklamalar Yapacak

NASA, Europa Hakkında 'Şaşırtıcı' Açıklamalar Yapacak

NASA, Jüpiter'in uydusu Europa hakkında şaşırtıcı açıklamalar yapacağını bildirdi.

Güneş Sistemi'nin en uzak köşelerini incelemeye devam eden NASA, Jüpiter'in uydularından birisi olan Europa hakkında 'şaşırtıcı bilgiler' paylaşacağı bir basın açıklaması yapacak. Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan basın açıklamasında Europa hakkında ne söyleneceği bilinmiyor ancak birçok tahmin mevcut.

Europa, ilk olarak Hubble Uzay Teleskobu'nun incelemeleriyle gündeme gelmişti. Dünya'dan çok daha küçük boyutlarda olmasına rağmen, yapısından ötürü gezegenimizdeki su kaynaklarının tümünün toplamından daha çok miktarda su barındıran Europa, NASA'ya göre devasa bir yüzeyaltı okyanusuna sahip olabilir. Europa'yı uzun süredir inceleyen bilim insanlarının Pazartesi günü yapılacak olan basın açıklamasında, yüzeyaltı okyanusununun varlığından kesin olarak emin olduklarını söylemeleri bekleniyor. Yüzeyaltı okyanusunun varlığı, uyduda canlılık olabilme ihtimalini artırıyor.

Europa Güneş'ten çok uzakta bulunuyor ve konumuna bağlı olarak son derece soğuk. Ayrıca canlılığı destekleyebilecek veya başlatabilecek bir atmosfere de sahip değil. Ancak bunların hiçbiri yüzeyin altında bulunan bir okyanusta canlılık olmasına engel değil.

NASA Jüpiter Görevinin 360° Video Belgeselini Yayınladı

YORUMLAR