NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

Uzay araştırmaları çok uzun yıllardır büyük araştırma ve geliştirme harcamaları ile devam ediyor ve sürekli olarak evren hakkında daha fazlasını öğrenmemiz NASA gibi uzay araştırmalarına ağırlık veren kurumlar sayesinde mümkün oluyor.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın ortak açıklamasında yeni bir iletişim protokolü üzerinde çalışıldığı ve projenin temel olarak gezegenlerarası internet altyapısının kurulmasına yardımcı olacağı belirtildi. Bu protokolü test etmek için Uluslararası Uzay İstasyonu’nun içerisinde bulunan LEGO oyuncak yeryüzündeki ekip tarafından kontrol edildi.

Uzay Navigasyon ve İletişim Daire Başkan Yardımcısı Badri Younes’in konu hakkında açıklaması şu şekilde:

“Uzay istasyonundan gerçekleştirdiğimiz deneysel internet çalışması bir gün insanlar tarafından Mars yörüngesindeki araçları içerisinde yüzeydeki robotları kontrol etmek için ya da Dünya’dan ara uydular kullanarak kontrol edebilmek için kullanılabilir”.

Kullandıkları iletişim protokolü DTN (Distruption Tolerant Networking) olarak adlandırılıyor ve bu yöntemle veriler ara depolama aygıtları kullanılarak hedefe ulaştırılana kadar saklanabiliyor.

YORUMLAR