NASA Güneş Tutulmasını Herkese İzletmeye Kararlı

NASA Güneş Tutulmasını Herkese İzletmeye Kararlı

Dünya'ya ve uzaya merakımızı bir kat daha arttıran doğa olaylarından bir tanesi olan güneş tutulmaları, belirli aralıklarla gerçekleşiyor olsa da gezegenimizin her yerinden görülemiyor. NASA, bu problemi çözmek için güneş tutulmasını canlı yayınlama kararı aldı.

Türkiye'de en son 2006 yılında tam güneş tutulması gözlenmişti. Hatta 29 Mart 2006 tarihinde gerçekleşen tutulma, en iyi Türkiye'den izlenebilmiş ve binlerce turist ülkemize bu doğa olayını görebilmek için gelmişlerdi. 21 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşecek ve bu sefer Amerika Birleşik Devletleri'nde çok iyi gözlemlenebilecek tutulma için harekete geçen NASA, ülkeye gelemeyecek olanların, bu doğa olayını görebilmesi için canlı yayın yapacağını açıkladı. 

Sadece karaya yerleştirilen kameralar aracılığıyla yapılmayacak olan bu 1 saat uzunluğundaki yayında NASA, uçakları, yüksek irtifa balonlarını hatta Uluslarlararası Uzay İstasyonunu da kullanacak. Böylece güneş tutulması onlarca farklı açıdan izleyicilere sunulacak ve tam bir güneş tutulması deneyimi yaşanması sağlanmış olacak. 

NASA Eclipse  internet sitesi üzerinden 21 Ağustos'taki güneş tutulmasından diğer güneş tutulmalarına kadar birçok bilgi almanız mümkün. 

NASA'nın Yeni Keşfettiği 10 Gezende Yaşam İhtimali Var Mı?

NASA Uzayı Ateşe Vermeyi Planlıyor!

NASA Yazılımlarını Ücretsiz İndirin!

YORUMLAR