NASA, Hawking'in Alpha Centauri Projesine Yardım Edecek

NASA, Hawking'in Alpha Centauri Projesine Yardım Edecek

NASA, Stephen Hawking ve Rus işadamı Yuri Milner'ın küçük bir uyduyu, lazer sistemleri kullanarak, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'ye gönderme projesine yardım edecek. 

Geçtiğimiz aylarda Stephen Hawking ve Rus yatırımcı Yuri Milner tarafından duyurulan Project Starshot, çok hafif bir silikondan yapılan "StarChip" isimli uyduyu, bize en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'ye göndermeyi amaçlıyor. NASA da yolculuğu yaklaşık 20 yıl sürecek olan bu uydunun, yıldızlarası seyehatlerdeki en büyük problem olan, radyasyondan etkilenmemesi konusunda projeye yardımcı olacak.

Project Starshot, yukarıda ismi geçen ve bir kuş tüyü ağırlığında olan StarChip'in yolculuğunun hızlandırılması amacını güdüyor. Proje kapsamında bu küçük uydu, normal taşıma yollarıyla Dünya'nın yörüngesine gönderilecek. Ardından yeryüzünde kurulacak büyük lazer çanakları ile uydu vurulacak ve hızı arttırılacak. 134 milyon mph yani saatte 215,652,096 km hıza ulaştırılması planlanan uydu, neredeyse ışık hızında olacak. 

Birçok farklı sorunla cebelleşen Project Starshot'ın şimdilik çözmesi gereken en büyük problem, radyasyon. Yıldızlararası seyehat yapan araçlar, uzun yolculukları sırasında radyasyona maruz kalıyorlar ve bir süre sonra yok olup, gidiyorlar. Bunu çözmek için devreye giren NASA, öncelikle uydunun güzergahının değiştirilmesini öneriyor. Bu konuda bir başka öneri ise Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden geliyor. Enstitü, yaptığı deneysel çalışmalar ile kendini yenileyebilen transistörler üretmeye çalışıyor. Eğer bu proje başarılı olursa, StarChip'de elde edilen bu madde kullanılacak ve Alpha Centuari'ye olan yolculukta, uydu kendi kendini yenileyebilecek. Kore'de yapılan araştırmalarda, uydunun çekirdeğine eklenecek bir nanotel ile uzay yolcuğu sırasında karşılaşılan ani sıcaklık düşmeleri ve yükselmeleri ile radyasyon sonucunda oluşacak hasarların yenilenmesi amaçlanıyor. Oldukça teferruatlı geliştirmelere muhtaç olan bu projenin basitçe anlatılmış halini ise hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Stephen Hawking: Uzaylılar İletişime Geçmek İsterlerse Cevap Vermeyin!

Stephen Hawking İnsanlığın Geleceği İçin Yatırım Yapıp Uzaya Açılmak Lazım Dedi

Stephen Hawking Yapay Zekaya Karşı İnsanlığı Uyardı: 100 Yıl Sonra Kıyamet

YORUMLAR