NASA, Holiday Asteroidini Görüntüledi

Teknoloji Bakanı’ndan Türkiye Uzay Ajansı Açıklaması

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2003 SD220 adlı asterodin nehirde yüzen bir su aygırını andırdığını belirtti. Katoliklerin Noel’inden kısa bir süre önce ortaya çıktığı için, bilim insanları asteroidi ayrıca “Holiday” olarak adlandırdı. NASA, California'daki Goldstone Güneş Sistemi Radarı, Batı Virginia'daki Green Bank Teleskobu ile Porto Rico'daki Arecibo Gözlemevinin Holiday Asteroidini kayda aldığı radar fotoğraflarını internet sitesinde yayınladı.

15-19 Aralık'a ait fotoğraflarda, 1,6 kilometre çapındaki patates görünümlü asteroidin dış hatları belirgin olarak seçilebiliyor. Uzunluğu en az 1.6 km olan göktaşı, devasa boyutları yüzünden ‘potansiyel tehlikeli’ astroidler sınıfına alındı, ancak NASA, yakın zamanda tehdit oluşturmayacağını düşünüyor. Uzmanlar, Holiday’in son 400 yılda Dünyamıza 2.9 milyon km yaklaştığını, bu mesafeden bir sonraki yaklaşmasının 2070 yılında gerçekleşeceğini belirtti. 

Sizler Bayram adlı göktaşı hakkında ne düşünüyorsunuz?Siz olsanız asteroid'e hangi ismi koyardınız? Yorumlarda görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın!