NASA İdrarı İçme Suyuna Dönüştüren Sistemini Yenileyecek

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) içerisinde faaliyet gösteren, idrarı içme suyuna dönüştüren sistemini yenileme kararı aldı.

uluslararası uzay istasyonu idrar içme suyu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) içerisinde faaliyet gösteren, idrarı içme suyuna dönüştüren sistemini yenileme kararı aldı. Karar sonrasında astronotların bir süre tuvaletsiz kalma ihtimalleri ortaya çıktı.

Uzay kurumu daha önce aldığı kararla uzay istasyonundaki yaşam destek donanımlarını geliştirme ve değiştirme adımlarına başlamıştı. Değiştirilecek donanımlar arasında idrarı içme suyuna dönüştüren sistem de yer alıyordu. Daha yükske sıcaklıklar üreterek, suyun kalitesini artırmayı hedefleyen NASA, arıtma sırasında çıkacak sorunları en aza indirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Yeryüzünden 400 kilometre yukarıda dönmeye devam eden istasyonda su ihtiyacının yüzde 80'i geri dönüşüm ile elde ediliyordu. Astronotların terleri, nefes aldıklarında oluşan buhar ve idrarları, çeşitli sistemler kullanılarak içme suyu haline getiriliyordu. Bu sistemlerden en önemlisi ise kuşkusuz idrarın çevrildiğiydi. 

NASA, geri dönüşüm sonrasında ortaya çıkan suyun saflığına özellikle dikkat ediyordu. Sıkı standartlar ile denetlenen su saflığı, hem istasyonun içinde hem de uzay yürüyüşleri sırasında astronotlara destek oluyordu. Bu sebeple eskiyen sistemi yenilemek isteyen NASA, çalışmalara başladı.

Yenileme haberinde, sistemin nasıl çalıştığına dair bilgiler de verildi. NASA, idrarın depolanmasının ardından çeşitli filtreleme bölümlerinden geçtiğini, ardından kimyasal tepkimelere tabi tutulduğunu aktardı. Ardından yüksek sıcaklıklarda ısıtılarak saf su elde edildiğinin altı çizildi. Depolama tankında çeşitli elektronik sensörler barındırdıklarını söyleyen NASA, bu yolla saflık derecesini anlık olarak ölçtüklerini söyledi.

Çok kritik bir sistem olması sebebiyle sürekli bakımdan geçirilen ya da yenilen sistemin, insanoğlunun Ay ve Mars görevlerinde de kritik öneme sahip olacağı hatırlatıldı. Bu sebeple yeni sistemi uzayda test etmek için hazırlıkların tamamlandığını kaydeden yetkililer, 12 yıldır kullanılan eski donanımın yerine yenisinin takılacağını belirttiler.

YORUMLAR