NASA Jüpiter Görevinin 360° Video Belgeselini Yayınladı

NASA Jüpiter Görevinin 360° Video Belgeselini Yayınladı

4 Temmuz günü (yarın) Jüpiter’in yörüngesine girecek olan NASA’nın Juno araştırma aracının tüm görevleri 360° VR bir belgeselde bir araya getirildi.

NASA diğer gezegenlere (Mars – Pluto) gönderdiği uzay araçlarında olduğu gibi, Juno ile yine Jüpiter gezegeninin oluşumuna ve mevcut yapısına ilişkin bilgi toplayacak. Juno, Jüpiter’in etrafındaki görev süresini iki haftada tamamlayacak. Juno sadece ana gezegenle de ilgilenmeyecek, Jüpiter’in 34 uydusunu da inceleyecek, Juno’nun tüm gezegen çevresindeki bu görevi 20 ay boyunca devam edecek. 6 Ağustos 2011 de NASA'nın Florida'daki Cape Canaveral üssünden 2016'da Jüpiter'e ulaşmak amacıyla yollanan insansız bir uzay aracı olan Juno'dan gelen veriler ancak 2018 yılında analiz edilebilecek.

Aşağıda Juno’nun görevini anlatan 360° VR kısa belgeseli izleyebilirsiniz.

Juno uzay aracının görevi nedir?

Juno'nun görevi Güneş Sistemi ve Evren konulu belli başlı tüm sorulara cevap aramak. Jüpiter'in Eliptik yörüngesinde dolanacak olan Juno, Jüpiter'in atmosfer ve içyapısına ait bilgileri toplarken meteorolojik etkenle nedeniyle değişken olan amonyak ve su kayanaklarının yerini de belirlemeye çalışacak.

NASA Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

NASA Güneş Patlamalarını 5 Yıl Boyunca Kaydetti

NASA Uzayda Bir Smiley Görüntüledi

YORUMLAR