NASA, Mars Toprağında Yetiştirilen Bitkilerden Yemek Yaptı

NASA, Mars Toprağında Yetiştirilen Bitkilerden Yemek Yaptı

Mars’ta koloni kurmayı amaçlayan NASA, Mars toprağı ile aynı değerlere sahip olan toprakta yetişen bitkilerle ilk yemeği yaptı ve bağışçılarına ikram etti.

Kızıl Gezegen’de koloni kurmayı ve eskiden okyanuslarla kaplı olan gezegeni, yapay bir şekilde olsa da yeniden canlandırmayı hedefleyen NASA, Mars toprağında yetişmiş olan bitkilerle ilk defa yemek yaptı ve yapılan yemekleri proje bağışçılarına ikram etti. Bitkilerden, patates çorbası ve havuç dondurmasının da dahil olduğu 4 farklı yemek yapan NASA, Mars toprağında domates, patates, yeşil fasulye gibi besin değerleri yüksek olan bitkiler yetiştirdi.

Bitkilerin yetiştirildiği toprak “Mars toprağı” olarak anılmasına rağmen aslında direkt olarak Mars’tan gelmiyor. Wageningen Üniversitesi’nin çalışmalarıyla Mars toprağının içeriği incelenerek birebir aynı şekilde üretilen bu toprak, Mars’ın yüzeyinde bulunan topraktan farklı değil.

Yemeklerin yapımında kullanılan bitkiler, Mars toprağı ile normal toprağın karıştırılmasıyla oluşturulan toprakta üretilmiş. Mars toprağında az miktarda ağır metalin bulunması, bu toprağı bitki yetiştirmek için elverişli kılıyor.

Mars Seyahati Sadece 200 Bin Dolar

Mars'a Gidecek Ekipte Kalıcı Beyin Hasarı Tehlikesi

Mars'a İlk Kez Ayak Basacak Daedalus Ekibiyle Tanışın

SpaceX, Mars'a Yolculuk Yapmamızı Sağlayacak Konsept Sistemini Tanıttı

YORUMLAR