NASA Mars'a Astronotları İşte Bu Roketle Gönderecek

NASA'nın dev SLS roketi Mars’a astronot götürmek için tasarlandı.

NASA Mars'a Astronotları İşte Bu Roketle Gönderecek

NASA’nın 100 metre yüksekliğindeki yeni roketi NASA SLS, Mars’a astronot götürmek için tasarlandı. Yeni roketin videosunu kaçırmayın.

Yeni nesil roketler geliştirmeye başlanalı çok oluyor. Virgin Space ve Space X bunlara örnek teşkil edecek örnekleri kullanmaya başladılar bile. Bu yarıştan elbette NASA’nın geri kalması düşünülemezdi. NASA’nın projesi atmosfere uydu yerleştirmekten daha büyük hedeflere hizmet edecek. NASA yeni tasarladığı roketle Mars’a ve Asteroidlerin ötesine insan göndermeye hazırlanıyor.

NASA SLS roketi, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük ve en güçlü roketi. 100 metre boyundaki bu dev bilinen en güçlü roketten yüzde 12 daha fazla itiş gücüne sahip. NASA SLS, Orion uzay gemisini taşıyacak. Orion uzay gemisi Mars’a astronot götürmek için tasarlanıyor.

NASA’nın SLS roketi henüz uçmadı. Ancak çok yakında bir deneme uçuşu yapacağı söyleniyor. Dün bu deneyin neye benzeyeceğine dair bir simülasyon videosu yayınlayan NASA, merakımızı biraz daha depreştirdi. NASA SLS roketini 2018 Kasım ayında uçuracak. Test uçuşu her zamanki gibi Florida John F. Kennedy Uzay Merkezinde gerçekleştirilecek.

İşte NASA SLS’in simülasyon videosu. 

NASA'dan Sıra Dışı Uçak Tasarımı

Güneşteki Dev Patlama NASA Kameralarına Takıldı

YORUMLAR